Autorka we wstępie bardzo dokładnie tłumaczy fazy, jakie w kolejności przechodzi każde dziecko. Dorastanie określa jako intensywny czas dla mózgu, emocji oraz umiejętności społecznych. Dobrze wie, że rodzice boją się dziecięcego dorastania.
Formułę książki zdradza zamieszczona instrukcja obsługi. Najpierw poznajemy punkt widzenia dziecka (oczywiście z zachowaniem podziału: dziewczynka/chłopiec). W miejscach oznaczonych żarówką poszerzamy swoją wiedzę. W przykładach postaw z nurtu rodzicielstwa pozytywnego, w małym uproszczeniu, poznajemy rozwiązanie do danego zdarzenia.
W pierwszym rozdziale, pt. „Dobre ziarno”, autorka zajmuje się potrzebą stworzenia więzi, ale z pozostawieniem określonej granicy wolności. W kolejnym rozdziale zagłębiamy się w akceptowanie reakcji emocjonalnej. Jest tu kilka ważnych słów o małych i dużych dziecięcych problemach. W kolejnych rozdziałach poznajemy rozwój naszego dziecka pod kątem psychologicznym. Dowiemy się, który wiek jest wiekiem wyobraźni, a który sprawiedliwości i doskonalenia. Jednym słowem, na wszystko przychodzi pora.
Książka ma na celu, wskazanie rodzicom innej możliwości wychowywania dzieci, niż ta, którą pamiętają z własnego dzieciństwa. Pokazuje, jak pozbyć się schematów, jakie kryją się w dorosłych głowach. Namawia czytelnika, aby cieszył się codziennym życiem rodzinnym, bo czas ucieka nieustannie…
Malwina Milian
Moje dziecko doprowadza mnie do szału. Jak zrozumieć to, co dzieje się w głowie twojego dziecka Isabelle Filliozat ilustracje Anouk Dubois tłumaczenie Adriana Celińska Wydawnictwo Esprit Kraków 2015