„Rozwój psychiczny dziecka” – recenzja książki

Co, jeśli te zmiany dotyczą naszych dzieci, tych najmłodszych, do dziesiątego roku życia? Dlaczego zachowania dziecka tak różnią się od siebie, czemu przeżywa ono wahania nastrojów i jest inne od tego, do którego przywykliśmy? Czy to normalne? Jak poradzić sobie i przebrnąć razem z dzieckiem przez pierwsze dziesięć lat jego życia? Na te pytania, w sposób mądry i zrozumiały odpowiedzą nam autorzy książki „Rozwój psychiczny dziecka”, Frances L. IIg, Louise Bates Ames i Sidney M. Baker (GWP).

Zacznę od tego, że publikacje Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego towarzyszą mi od dawna. Korzystałam z nich podczas studiów i teraz, jako mama sięgam po nie, szukając fachowych, rzetelnych informacji, podpartych wiedzą i doświadczeniem specjalistów. Książka „Rozwój psychiczny dziecka” też mnie nie zawiodła i mogę podpisać się pod licznymi, pozytywnymi opiniami na jej temat.

Po pierwsze znajdziemy tu wytłumaczenie nagłych zmian nastrojów i zachowań dzieci.  Autorzy wyjaśnią, na czym polega rytm rozwoju, okresy harmonii i dysharmonii, nagłych burz i niepokojów, oraz spokoju i równowagi. Łagodnym i uspokajającym tonem, bez straszenia albo oskarżania kogokolwiek, wprowadzają nas w tajniki dziecięcej psychiki.

Po drugie książka porusza wszystkie tematy, które mogą niepokoić rodziców w toku rozwoju ich dzieci. Od problemów z jedzeniem, spaniem, lękami, po te krepujące i niepokojące rodziców chyba najbardziej, jak rozładowywanie napięć emocjonalnych, rozmowy o sferze seksualnej człowieka. Dowiemy się też, co nasze dziecko w danym wieku może zrozumieć, gdy będziemy mu mówić o śmierci, adopcji, rozwodzie czy religii. Albo jakich technik dyscyplinowania użyć wobec półtorarocznego dziecka, a jakich wobec siedmiolatka.

Po trzecie w książce nie ma podanych na tacy konkretnych rad, sposobów, jednego idealnego rozwiązania. Znajdują się tu wskazówki, pokazane są ścieżki, a to, jak rodzice je wykorzystają, zależy od indywidualności dziecka i rodzica.

Kolejną zaletą książki jest to, że stoi pośrodku, nie opowiada się za żadną ze „skrajności”. Widać to na przykładzie rozdziału traktującego o telewizji. Nie dowiemy się z książki, jaki to destrukcyjny wpływ ma telewizja i że niesie za sobą wszystko, co najgorsze. Dowiemy się natomiast, jak można zrobić z niej użytek i jak ważny jest rozsądek.

Poradnik ten zdecydowanie wart jest polecenia, wart przeczytania i powracania w trudniejszych chwilach. Dla rodziców, psychologów, lekarzy i wszystkich, dla których ważny jest prawidłowy rozwój psychiczny dziecka.

Karolina Zakrzewska – mama, absolwentka psychologii

Rozwój psychiczny dziecka
Frances L. IIg, Louise Bates Ames i Sidney M. Baker
wyd. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne