WARSZAWA – Warsztaty – Lepszy Rodzic

Z informacji organizatora:

Jeśli pragniesz dowiedzieć się jak :

– okiełznać bunt „dwulatka” ( przejawy buntu pojawiają się ok. 18 miesiąca i powracają…),

– oswoić pierwsze tygodnie w przedszkolu lub szkole (jak przygotować siebie i dziecko),

– zrozumieć uczucia dziecka i zamienić je w bajkę,

– znaleźć sposób na leki, lęki i lizaki…,

– unikać klapsów i krzyku,

– odczarować „niesamodzielną księżniczkę” lub „małego marudę”,

– pomóc dziecku i sobie oswoić złość,

– mówić, aby dziecko słuchało i słuchać tak aby chciało mówić.

Zapraszamy na warsztaty z cyklu LEPSZY RODZIC XI edycja.

Celem warsztatów jest poznanie metody skutecznej komunikacji i zmiana w (Jeszcze) Lepszego Rodzica.

Zajęcia prowadzone są metodą warsztatową z elementami dramy; oparte na książce Faber & Mazlish pt. „Jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby do nas mówiły”.

Podczas zajęć można także napić się pysznej kawy oraz przegryźć małe co nieco.

Prowadząca: Alicja Niemierko-Pająk, mama – 6 letniej Zuzanny zwanej Oszką i 10 miesięcznej Matyldy, psycholog specjalizujący się w komunikacji dorosły-dziecko, zaburzeniach wczesno-dziecięcych oraz bajkoterapii. Jest trenerem PRIDE (szkolenia dla rodzin zastępczych) przy Ośrodku Adopcyjnym Towarzystwa Nasz Dom, oraz praktykiem Original Play . Ukończyła szkolenie w zakresie umiejętności wychowawczych w CMPPP Szkoła dla rodziców i wychowawców. Współpracuje z poradnią Cereo, szkołą Samuel oraz przedszkolem „Kraina Fantazji” w zakresie zaburzeń u dzieci, oraz problemów wychowawczych. Pracuje z rodzinami od 2003 roku. Od prawie 5 lat prowadzi zajęcia szkoły dla rodziców „Jeszcze Lepszy Rodzic”.

Tematy spotkań:

1.Jak stawiać i przestrzegać granice – jak jasno postawić dziecku granice, żeby czuło się bezpiecznie; jak wyrażać oczekiwania i ograniczenia tak, aby były przez dziecko respektowane. Co czuje dziecko, którego granice są przekraczane i jakie są rzeczywiste konsekwencje uszkodzonego systemu stawiania granic.

2. Jak pomóc dzieciom radzić sobie z uczuciami. Jeżeli „Nie płacz, to nie boli”, „Trzeba się dzielić”, „To łatwe” – to twoje słowa kierowane do dziecka… możesz je zmienić, tak by poczuło, że stoisz po jego stronie. Dowiedz się jak rozmawiać o uczuciach, jak je rozpoznawać, czy wszystkie akceptować. Wiele sytuacji sprzeciwu i buntu, niepewności, złości i agresji wynika z poczucia niezrozumienia. Wejdź w buty dziecka, poczuj, co może czuć gdy rozmawia z dorosłym (mądrym, radzącym, litującym się, wypytującym, pocieszającym), poznaj swój styl rodzicielstwa oraz metody skutecznej komunikacji.

3. Jak zachęcać dziecko do współpracy – jak motywować dziecko do współdziałania- by chciało – a nie musiało – chcieć. Jakie działania rodzica motywują, a jakie skłaniają do buntu, wycofania dziecka itp.

4. Co zamiast karania?– istnieje wiele metod (pozbawianie przywilejów, przymus, przemoc słowna, klapsy itd.) pozwalających rodzicom osiągnąć natychmiastowy skutek – posłuszeństwo. Jednakże niewiele z nich uczy konsekwencji, odpowiedzialności oraz kształtuje sumienie; innymi słowy przymusza nie wychowuje. Jak zamiast karania modyfkować niepożądane lub nieodpowiednie zachowania dziecka? Jak rozwiązywać problemy i konfikty – jak wspólnie znajdować rozwiązania impasu bez pokonanych czyli jak rozpoznać i uszanować potrzeby dziecka oraz swoje. Metoda „sześciu kroków”.

Termin: pierwsze zajęcia 4 czerwca (w kolejne 4 poniedziałki)
Godz. 18.00-20.00
Miejsce: Topiel 12, Powiśle, Warszawa
Kontakt: https://www.facebook.com/events/178237675636184/ lub tel. 600 465 111
Koszt: 240zł (za 4 spotkania)