Dziecko z ADHD. Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel

Gdy nieświadomy nauczyciel nie powiąże zachowań dziecka z objawami nadpobudliwości, mogą się pojawić poważne powikłania.

Niestety, często jest tak, że rodzice otrzymują skargi na swoje dziecko. Są obwiniani za błędy wychowawcze lub wręcz zarzucana jest im niewydolność wychowawcza. Matka słyszy zdanie: „Niech pani coś z nim zrobi!”

I co dalej? Co matka ma z nim zrobić? Czego oczekuje nauczyciel? Czy rodzic jest w stanie spowodować, żeby dziecko z ADHD zachowywało się w szkole inaczej?

Zdaję sobie sprawę, ze dotykam delikatnego tematu. Piszę o tym dlatego, że mam podobne doświadczenia. Nie od początku radziłam sobie tak dobrze, jak teraz. Takie doświadczenia ma wiele rodzin, jednak nie każdy rodzic potrafi odnaleźć się w tej sytuacji.

Co wtedy dzieje się z rodziną nadpobudliwego dziecka?

Mija dzień za dniem, skarg przybywa, a rodzice zaczynają czuć coraz większą presję ze strony szkoły. Wiedzą, że negatywne emocje w szkole są dla dziecka złe. Każde przejście przez wejściowe drzwi szkoły matki „niesfornego dzieciaka” powoduje kołatanie serca.

To nie tak. Nie musi tak być.

Nauczyciele i rodzice mogą współpracować. Mam na to tysiąc dowodów. Jest na to wiele sposobów.

Ważne, aby nauczyciele, opiekunowie w przedszkolach zrozumieli, że mają z rodzicami WSPÓLNY CEL. Tym celem jest zadbanie o dziecko i jego rozwój, również psychospołeczny.

Współpraca między nauczycielami i rodzicami może przynieść wspaniałe efekty. Nie można zapomnieć o pomocy ze strony psychologa, pedagoga i terapeuty. To praca zespołowa. Jeśli tylko zrobimy wszystko, aby WESPRZEĆ dziecko w jego walce z ADHD, da sobie radę w życiu,
a my będziemy mogli poszczycić się, że jesteśmy cząstką jego wygranej.

Małgorzata Adria – Doświadczona mama nastolatka z ADHD. Wieloletni członek Polskiego Towa-rzystwa ADHD. Certyfikowany Mediator Oświatowy PCM. Z zawodu LIFE COACH (co-aching relacji, coaching rodzicielski, coaching celu) oraz trener.
logo strony. Prowadzi warsztaty dla rodziców na temat radzenia sobie z dzieckiem nadpobudliwym oraz konsultacje indywidualne na skype . Autorka książek: „Oswoić ADHD u dziecka” www.eb.adhd-dziecko.pl, „Budowanie systemu motywacyjnego dla dziecka”, www.system.adhd-dziecko.pl

_m

Autorka internetowego Kursu dla rodziców „Jak lepiej radzić sobie z dzieckiem nadpobudliwym” oraz  kursu  Mądrego Chwalenia

oswoic_baner_200  system_baner_m  kurs_okladka

Czytaj także:

„Dziecko z ADHD. Co czuje?”

„Dziecko z ADHD. Po co się męczyć?”

„Dziecko z ADHD. Czy to ważne, żeby znac objawy?”

„Dziecko z ADHD. Po co edukowac otoczenie?”

„Dziecko z ADHD. Czy każdy chce zrozumieć?”

„Dziecko z ADHD. SIłą nauczyciela dziecka nadpobudliwego jest wiedza”

Dziecko z ADHD. Czy kreatywność przeszkadza?

„Dziecko z ADHD na interesującej lekcji”

„Dziecko z ADHD. Szkolenia nauczycieli

Czytaj recenzję książek Małgorzaty Adrii