Wakacje, dzieci i język angielski

 
Badania potwierdzają, że dzieci lubią korzystać ze swoich umiejętności językowych. Najchętniej oglądają anglojęzyczne bajki, bawią się (np. grają w gry) z obcojęzycznymi rówieśnikami, słuchają bajek .

– Z myślą o tych zainteresowaniach przygotowaliśmy cały zestaw atrakcji językowych. Korzystanie z nich jest bezpłatne, a jakość gwarantują zespoły metodyków Uniwersytetu Cambridge – mówi Arkadiusz Jaworski z Cambridge English, departamentu tej uczelni odpowiedzialnego za certyfikację językową.

 
Wybieramy aplikację: podróż z małpką, a może piłka nożna?

Oto aplikacje dla dzieci – propozycje o różnym stopniu trudności:
Gry z serii Monkey Puzzles – przygody, których bohaterką jest zabawna małpka. Zwierzak odwiedza zoo, park, stok narciarski, podróżuje też po świecie. To różnorodne aktywności: memo, quiz literowy, zgadywanki. 
Academy Island – wraz z sympatycznym kosmitą poznajemy Ziemian w kinie, bibliotece czy sklepie. 
Cambridge English FC – jako kapitan drużyny piłkarskiej sprawdzamy swoją znajomość słownictwa sportowego, by z każdą poprawną odpowiedzią zbliżać się do upragnionego gola (a oddalać od ławki rezerwowych). 
Funland – wizyta w wesołym miasteczku to nieoczekiwane przygody i spotkania z oryginalnymi mieszkańcami.
 
Pośpiewajmy po angielsku!
 
Melodyjne piosenki na wzór karaoke – z wyświetlonym na ekranie tekstem – to propozycja idealna do wspólnego pośpiewania np. w gronie rówieśników lub rodzeństwa:
Piosenka o wizycie w zoo – poznajemy nazwy różnorodnych zwierząt z wielu zakątków świata, w czym pomaga nam zabawna animacja.
Piosenki o wyprawach z przyjaciółmi – relacje z wizyt w miasteczku z uroczym rynkiem, fontanną i sympatycznymi mieszkańcami. 
 
30 różnorodnych quizów!
 
Rodzina, jedzenie i napoje, części ciała, zawody, dom, liczby – to tylko niektóre tematy kolorowych gier w formie zgadywanek i quizów. Każda dobra odpowiedź jest premiowana punktami (i wdzięcznością zabawnej małpki). Quizy, uszeregowane pod kątem poziomu, dostępne są tu: http://www.cambridgeenglish.org/learning-english/parents-and-children/activities-for-children/ 
 
A po wakacjach…
 
– Niezwykle motywujące dla dziecka jest otrzymanie pierwszego w życiu prawdziwego certyfikatu językowego – takiego, jak Cambridge English: Young Learners. W Polsce stale obniża się wiek ich posiadaczy: otrzymują je już 7-latkowie – dodaje Arkadiusz Jaworski – Aktywności, które podlegają ocenie certyfikacyjnej, mają formę zabawy, zatem nie są dla dziecka stresujące. Tego egzaminu nie można nie zdać – każde dziecko otrzymuje certyfikat z opisową oceną. To zarazem obiektywna informacja dla rodzica na temat poziomu dziecka.
 
***   ***   ***
Informacje o Cambridge English – to instytucja tworząca wiodące egzaminy dla osób uczących się języka angielskiego i nauczycieli tego języka, takie jak Cambridge English: First, Cambridge English: Advanced oraz IELTS. Jest częścią Uniwersytetu Cambridge. Co roku ponad 5 mln osób w 130 krajach zdaje egzaminy Cambridge English – certyfikaty są uznawane przez przeszło 20 000 instytucji: pracodawców, uczelni, agend rządowych (w tym 600 w Polsce).