Gdy maluch kaszle i kicha…

Małe dzieci miewają bardzo często – szczególnie w miesiącach od października do kwietnia – bóle gardła, katar, kichają i kaszlą. Objawy te wskazują na wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych, które w początkowym okresie leczymy właściwą pielęgnacją i dietą.

Oto zasady postępowania z zaziębionym maluchem, które pomogą naszemu „pacjentowi” wrócić do zdrowia, bez konieczności wizyty u lekarza.

1. Podstawowym warunkiem wyzdrowienia dziecka jest ograniczenie możliwości kontaktu z innymi chorymi na zakażenia dróg oddechowych.

2. W zimowe, mroźne dni pozostaw dziecko w domu. W innych porach roku, w sprzyjających warunkach atmosferycznych, jeśli dziecko już nie gorączkuje i jego stan się polepsza, możesz wyprowadzić je na spacer. Zadbaj o odpowiednie ubranie, aby ręce i nogi dziecka pozostawały ciepłe.

3. Ogranicz nadmierną aktywność fizyczną dziecka. Maluch nie powinien się zmęczyć ani spocić.

4. Zwiększ wilgotność powietrza w suchych pomieszczeniach (wilgotne ręczniki wieszane na kaloryferach, elektryczne nawilżacze powietrza). Wskazana jest wilgotność 60–70%, a w pokoju dziecka z alergią około 50%.

5. Podawaj dziecku duże ilości płynów. Woda, rozcieńczone soki, herbatki owocowe, zmniejszą gęstość wydzieliny w drogach oddechowych i ułatwią jej odksztuszanie. Ogranicz, na kilka dni podawanie mleka krowiego, szczególnie dzieciom, u których występowały lub występują objawy alergii.

6. Staraj się karmić dziecko częściej, ale mniejszymi porcjami, wskazane jest pojenie lekkimi rosołami.

7. Dziecku, które skończyło rok, możesz włożyć pod materac poduszkę, tak aby w pozycji leżącej miało głowę powyżej tułowia. Poprawi to spływanie wydzieliny z nosa i ułatwi dziecku oddychanie.

8. Systematycznie usuwaj gęstą wydzielinę z nozdrzy. Możesz zastosować krople soli fizjologicznej o temperaturze około 35 stopni C, ale nie wpychaj dziecku „gruszki” do nosa! Nakłaniaj dziecko do częstego, ale delikatnego dmuchania nosa.

9. Zewnętrzne części nosa (zwłaszcza skrzydełka) smaruj kremem natłuszczającym. Zapobiegnie to zaczerwienieniu i pękaniu skóry.

10. W przypadkach kaszlu suchego ubierz dziecko ciepło i obniż temperaturę w pokoju do 17–18 st. C. Gdy pojawi się męczący kaszel szczekająco-piejący z utrudnieniem nabierania powietrza (zwykle dzieje się tak w godzinach nocnych), konieczne jest spowodowanie, by dziecko oddychało zimnym powietrzem (załóż dziecku czapkę, kurtkę i otwórz okno lub idźcie na spacer).

11. Gdy kaszel jest wilgotny, wskazane jest wykasływanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach.

12. Często oklepuj plecy dziecka, co ułatwi odkasływanie wydzieliny. W trakcie oklepywania połóż dziecko na brzuchu, na swych kolanach, z głową nieznacznie poniżej reszty ciała.

13. Współpracujące dziecko zachęcaj do głębokich ćwiczeń oddechowych. Wielokrotnie w ciągu dnia, a szczególnie przed posiłkami i położeniem dziecka spać, spróbuj sprowokować kaszel wilgotny – najlepiej przez głębokie oddychanie i wydech z oporem (dmuchanie przez rurkę do wody, granie na instrumentach dętych, jak flet, trąbka itp.). Do głębokiego oddychania może doprowadzić kontrolowany wysiłek, na przykład podskoki.

14. Nie posyłaj niewyleczonego dziecka do przedszkola, bo będzie jeszcze bardziej chore.

Jak zwalczać gorączkę?

W razie lekkiej gorączki ubierz dziecko w przewiewne rzeczy, (nie opatulaj ciepłą kołdrą) i podaj lek przeciwgorączkowy. Dawki leku można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny, maksymalnie do 5 razy na dobę.

Uwaga: Stosowanie aspiryny u dzieci do 12 roku życia, bez zalecenia lekarskiego, jest przeciwwskazane.

Jeśli działanie leków przeciwgorączkowych nie jest w pełni skuteczne, możemy zastosować następujące metody:

– kilkuminutowa kąpiel w wodzie o temperaturze odpowiadającej ciepłocie ciała gorączkującego dziecka;

– nacieranie ciała wilgotną gąbką o temperaturze niższej mniej więcej o 1 stopień C od temperatury ciała dziecka;

– chłodne okłady na czoło, pachwiny oraz pachy dziecka.

Kiedy do lekarza?

Pilna wizyta u lekarza jest konieczna, gdy u dziecka występują następujące objawy:

– gorączkuje niemowlę poniżej 6 miesiąca życia

– objawy duszności

– długotrwały płacz oraz krzyk podczas dotykania i przenoszenia, zwiększona wrażliwość na światło i głośne rozmowy

– plamista wysypka i gorączka

– sztywna szyja

– nasilanie się choroby, pomimo stosowania się do wymienionych zaleceń.

Pamiętaj że…

Chore dziecko:

– w czasie infekcji lub bezpośrednio po niej jest podatne na nowe zakażenie, również o tej samej lokalizacji, na przykład w górnych drogach oddechowych;

– może mieć powikłania – najczęstsze to zapalenia oskrzeli i uszu;

– może zarazić inne dzieci, rodziców, a przede wszystkim młodsze rodzeństwo, które będzie chorować dłużej i z większym ryzykiem powikłań.

Życzę dużo zdrowia wszystkim milusińskim!

Marek Pleskot – pediatra

playdoh_ego