Higiena jamy ustnej dziecka – 7 najczęstszych błędów

1) Wizyta u dentysty – pierwsza wizyta dziecka u dentysty nie powinna kojarzyć się z bólem – niestety bardzo często tak się zdarza, że dziecko przyprowadzane jest do gabinetu dopiero wtedy gdy boli ząb i jest to jego pierwszy w życiu kontakt ze stomatologiem. Powinniśmy uprzedzić stomatologa, że jest to pierwsza wizyta naszego dziecka u dentysty i  żeby zajął się nim szczególnie delikatnie, aby nie zniechęcić dziecka do kolejnych wizyt.

Straszenie dziecka dentystą nie jest dobrą metodą – to, że dziecko nie powinno być straszone frazesami typu: „myj zęby, bo pójdziesz do dentysty i tam dopiero będzie bolało” jest raczej oczywiste. Nie możemy również dopuścić do tego, żeby dziecko słyszało, że „mamusia bardzo boi się wizyty u dentysty” – to naturalne, że jak osoba dorosła boi się dentysty, to dziecko również.

2) Dziecko w nagrodę nie musi myć „dzisiaj” zębów – jest to bardzo częsty błąd, jaki rodzice popełniają, nie zdając sobie nawet sprawy z konsekwencji takiego postępowania. Mycie zębów to ani kara, ani nagroda –  to powinien być nawyk! Nawet  jeśli dziecko jest bardzo zmęczone i już usnęło dobrze jest je obudzić i umyć mu zęby, dopiero wtedy powinno iść spać.
 
3) Dziecko zasypia z butelką pokarmu – jest to częsty błąd rodziców. W stomatologii jest nawet specjalne określenie na to, co dzieje się z zębami, które mają bardzo długi kontakt z jedzeniem, jest to tzw.  próchnica butelkowa  –  to sytuacja niedopuszczalna.
 
4) Dziecko niedokładnie myje zęby – do dwunastego roku życia, to że dziecko nie umyje zębów jest winą rodziców, ponieważ to właśnie rodzic powinien dopilnować, aby dziecko dokładnie umyło ząbki. Nie wystarczy przejechać szczoteczką po zębach, ważna jest odpowiednia technika mycia zębów. Warto o tym pamiętać i uczyć dziecko poprawnego szczotkowania od najmłodszych lat. Jeżeli zastanawiacie się, jak sprawdzić czy zęby dziecka są dobrze umyte, możecie to zweryfikować kupując tabletki wybarwiające płytkę nazębną, które odbarwiają  niedoczyszczone zęby na kolor fioletowy, a doczyszczone na kolor różowy  – koszt tabletek jest niewielki (jedna tabletka – 1 zł), za to mamy pewność, że zęby zostały dokładnie umyte.

 5) Zła dieta dziecka – to jest temat rzeka. Generalnie im więcej słodkiej i lepkiej żywności tym gorzej. Spustoszenie w uzębieniu sieją także rozpuszczalne herbatki. Zwierają one bowiem bardzo dużo cukru i ze względu na płynną konsystencję docierają praktycznie w każdy zakamarek jamy ustnej. Jednak nawet przy diecie sprzyjającej powstawaniu próchnicy dziecko będzie bezpieczne, jeśli higiena będzie wzorowa.

6) Dobór złej pasty dla naszego malucha – kolejną rzeczą, którą koniecznie musimy wziąć pod uwagę,  to wybór odpowiedniej pasty do zębów. Na co zwracać uwagę i jak to jest z tym fluorem – czy pasta dla dzieci powinna go zawierać, a jeśli jak to ile?

Pasty dla maluchów w wieku 0-3 nie powinny zawierać fluoru, ponieważ połykany fluor w większych ilościach może szkodzić zdrowiu. Starszym dzieciom między 4. a 7. rokiem życia możemy już kupować pasty z fluorem o stężeniu 500 ppm. Oczywiście o ile dziecko już samodzielnie wypluwa pastę oraz nie choruje na fluorozę.  Starszym dzieciom dajemy pasty o większej zawartości fluoru – 900 ppm. Dzieci w  wieku 8-18 lat często nie chcą myć zębów. Jak je do tego zachęcić? Można chociażby zakupić  pastę smakową.

7) Niedbanie o zęby mleczne – w nie tak dawnych czasach uważano, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Dziś świadomość leczenia zębów mlecznych jest coraz większa. Nieleczona próchnica może się przyczynić do:  przedwczesnej utraty zębów, wady zgryzu czy uszkodzenia wyrzynających się zębów stałych. Poza tym obraz zniszczonych próchnicą, ciemnych zębów, to powód do kompleksów, co utrudnia dzieciom kontakty z rówieśnikami i powoduje wycofanie oraz obniżoną samoocenę.

Beata Michalik – studentka 3 roku na kierunku zdrowie publiczne. Prowadzi badania w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej u dzieci. Od ponad roku pracuje w firmie Shop-dent.pl, a jej życie zawodowe jest związane bezpośrednio z szerzeniem wiedzy na temat profilaktyki chorób higieny jamy ustnej. Produkty do higieny jamy ustnej nie mają już przed nią tajemnic. Ukończyła profesjonalne szkolenia z zakresu profilaktyki chorób jamy ustnej prowadzone przez stomatologów i higienistki z prestiżowej, warszawskiej kliniki Optident. Prywatnie zawodniczka drużyny piłkarskiej.