Damy radę? Tak, damy radę – recenzja książki „Dzieci potrzebują wiary w siebie. Zabawy ruchowe, które czynią mądrymi i silnymi”

Dorośli to ponurzy pesymiści, twardo stąpający po ziemi, którzy stawiają dziecku ograniczenia i gaszą zapał. A dlaczego?Zapytam jak dwulatek, wszak można inaczej. Przecież optymista, zadowolony z siebie człowiek, wierzący w swoje możliwości, nie dość, że ma łatwiej w życiu codziennym, to jeszcze ta wiara we własne możliwości jest jak samospełniające się proroctwo.

Czasami, chcąc uchronić malucha przed światem, robimy coś, co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dziecko mierzy swą „dorosłość” własnymi osiągnięciami, tym, co może dziś, a nie potrafiło jeszcze wczoraj. To staje się wyznacznikiem wzrostu, ponieważ tylko duże dzieci robią to czy tamto, a Beatka z 5 C potrafi już sama…

Warto wspierać w dziecku wiarę we własne możliwości, bo wiara w siebie jest nam niezbędna. O tym właśnie jest książka Renate Zimmer pod tytułem „Dzieci potrzebują wiary w siebie. Zabawy ruchowe, które czynią mądrymi i silnymi”. Równie ważna jak wiara w siebie u dziecka jest potrzeba ruchu. Maluchów jest wszędzie pełno, nie potrafią usiedzieć na miejscu. Połączenie zaspokojenia potrzeby ruchu i potrzeby uznania, potwierdzenia własnej wartości, to wspaniałe połączenie. Nie zapominajmy również o ważnej potrzebie doświadczania niepowodzeń i wyciągania z nich wniosków. Naprawione przez dziecko małe niepowodzenia powodują, że jako dorosły będzie łatwiej radził sobie z dorosłymi przeszkodami losu.

Autorka na pierwszych stronach swej książki opisuje potrzeby dziecka, potrzeby doświadczania, przeżywania i odczuwania świata wszystkimi zmysłami. Dziecko spędza czas na zabawie, bawiąc się – uczy, a Renate Zimmer pokazuje, że cała otaczająca nas rzeczywistość to miejsca do zabawy i to takiej, która uczy i rozwija. Daje też na to przykłady, jak bawić się, wieszając pranie lub poszukując niczym detektyw produktów w markecie z otrzymanej od rodzica zakupowej listy. Opisuje również to, o czym dorośli zapomnieli, a dzieci nadal wiedzą, że najlepsze zabawki nie są w markowym sklepie, a w domu i że można się wspaniale bawić kapslami z butelek, miotłą z szafy, spinkami do bielizny, rolkami po papierze toaletowym… w każdym domowym kącie jest coś, czym się można bawić – trzeba tylko wiedzieć, jak szukać.

Kolejne rozdziały publikacji pokazują, jak bawić się zmysłami, tworząc nie tylko coś dla przeładowanego bodźcami oka, ale też i dla ucha i nosa, tworząc na przykład zapachową wersję gry w „memory”, która nie tylko ćwiczy pamięć, ale i uczy nazywania smaków i zapachów. Jak znany przedmiot staje się nieodgadnioną tajemnicą, gdy poznaje się go z zamkniętymi oczami i wiele innych pomysłów przedstawia nam R. Zimmer.

Ostatnie dwa rozdziały poświęcone są sytuacjom, gdy nieśmiałość dziecka i niechęć do podejmowania działań nie wynikają tylko z braku śmiałości, a są tego jakieś głębsze przyczyny. Autorka opisuje metody pracy z dzieckiem, zarówno zbyt nieśmiałym, jak i takim, którym swą śmiałością mógłby się podzielić z innymi. Pisze również o tym, jak radzić sobie w kontaktach z dzieckiem, które wykazuje hiperaktywność i niepokój ruchowy, jak z nimi pracować i jak dobrze ukierunkować tę aktywność, tak by ją dobrze spożytkować. R. Zimmer porusza również tematykę związaną z zaburzeniami postrzegania wizualnego, audytywnego, taktycznego, kinetycznego… Porusza temat postrzegania problemu dziecka, jako czegoś, z czego malec wyrośnie i kiedy faktycznie tak jest, a kiedy szukać pomocy u specjalisty. Na końcu pokrótce opisuje metody pracy z dzieckiem obarczonym jakiegoś rodzaju deficytem.

Książka tchnie optymizmem, uczy, jak budować wiarę w siebie metodami bardzo drobnych kroczków. Mówi o tym, że zabawy w gry planszowe uczą smaku zwycięstwa i porażki i jak ta zabawa wpływa na naszą samoocenę i wiarę w możliwości. Zabawy proponowane w jej treści przywołują w pamięć czas mojego dzieciństwa, gdy często robiło się coś z niczego. Serdecznie polecam.

Basia Zalewska – pedagog, wychowawca w przedszkolu, niania i optymistka z nadzieją patrząca na jutro.

Dzieci potrzebują wiary w siebie. Zabawy ruchowe, które czynią mądrymi i silnymi

Renate Zimmer
Wydawnictwo Jedność, Kielce 2007