Nietypowa kołysanka – recenzja książki „Kołysanka o piersiach mamy”

Książka bardzo ładnie wydana, wewnątrz piękna, kolorowa grafika i… tekst. Na pewno zdania zarówno na temat Inspiracji, jak i potrzeby istnienia takiej książki, będą podzielone.  W książce znaleźć można przedstawiony szereg dobrodziejstw płynących z karmienia piersią. Widzimy tu bliskość mamy z dzieckiem, szczęśliwą rodzinę, zdrowego synka, który już nie tylko, gdy jest głodny, ale także, gdy dzieje się mu krzywda – biegnie do piersi po ukojenie.

W książce odbija się popularny ostatnio styl rodzicielstwa bliskości; oprócz wspierania karmienia piersią, widać ideę chustowania i spania razem z rodzicami w małżeńskim łożu.

Nie zdecydowałam się przeczytać książki swojemu dziecku, bo nie widziałam takiej potrzeby. U nas obejrzenie jej stało się pretekstem do rozmowy o narodzinach, dzidziusiu w brzuszku mamy i o tym, jak to było, gdy córcia była noworodkiem. Zainteresował ją też obrazek z mamami o różnym kolorze skóry, z zaciekawieniem słuchała opowieści o odmienności ludzi mieszkających w różnych częściach świata.

„Kołysanka o piersiach mamy” to z pewnością pozycja do indywidualnej lektury i interpretacji. Każdy może w niej znaleźć coś interesującego dla siebie, ale też coś, z czym może się nie zgadzać. Mnie urzekły obrazki autorstwa Mikela Fuentesa, jednak treść trochę mniej…

Karolina Zakrzewska

Kołysanka o piersiach mamy

Monica Calaf Gozalo
il. Mikel Fuentes Paton
wyd. Mamania, 2011
wiek : 1+