Jak wspierać rozwój przedszkolaka? – książka autorki bloga Pani Monia – nowość w serii Samo Sedno

 Książka autorki bloga Pani Monia,
której zaufało 40 tysięcy nauczycieli i rodziców

W duchu metod dydaktycznych z końca XX wieku dzisiejsi dorośli wciąż wiążą sukces dziecka z opanowaniem umiejętności szkolnych, głównie pisania, czytania i liczenia. Tymczasem rozwój przedszkolaka to o wiele, wiele więcej – przekonuje Monika Sobkowiak, nauczycielka przedszkola, neurologopeda i blogerka, znana w sieci jako Pani Monia. O przedszkolnym sukcesie decyduje również rozwój ruchowy, emocjonalny i społeczny. Aby przygotować dziecko na wyzwania współczesnego świata, ważne jest  rozwijanie analitycznego myślenia, zachęcanie do nauki programowania i budowanie zdolności do tworzenia twórczych rozwiązań.

Dziecko może osiągać sukces niemalże w każdej dziedzinie. Przedszkolak z powodzeniem liczy i rozumie podstawowe działania matematyczne, śpiewa, tańczy, maluje, konstruuje, wymyśla własne piosenki, wierszyki, bajki i gry. Nieraz potrafi zapamiętać więcej niż dorosły. Energię, którą straci, odzyskuje w okamgnieniu. Zdaniem autorki nie ma takiego obszaru w rozwoju dziecka, który byłby dla niego niedostępny.

Przedszkolak zadaje mnóstwo pytań, podejmuje różnorodne aktywności oraz sprawdza i gromadzi doświadczenia pozwalające mu lepiej rozumieć otaczający go świat. Każde z podjętych działań pozwala dziecku rozwijać mózg oraz rozwijać się w sferze poznawczej, społeczno-emocjonalnej i fizycznej. Dzięki czemu funkcjonuje ono coraz lepiej, myśli szybciej i bardziej twórczo. Sednem wspierania dziecka w wieku przedszkolnym jest świadomość, że wszystko to, co zyska na etapie przedszkola, będzie owocowało przez resztę jego życia, a tym samym również w dorosłości – zaznacza autorka.

Jak będzie nuda, to się nie uda! – przekonuje Monika Sobkowiak, ponieważ rozwój dziecka może wspierać tylko to, co wciągające i naprawdę ciekawe. Przedstawione w tej książce zabawy to kopalnia pomysłów sprawdzonych podczas wieloletniej codziennej pracy z przedszkolakami. Autorka zachęca do tego, by wykorzystywać entuzjazm, energię i otwarty umysł małego człowieka i pomóc mu rozwijać jego potencjał, pewność siebie i samodzielność. Przy okazji podpowiada, jakie potrzeby mają w tym wieku dzieci i jak pomóc im w ich zaspokojeniu, by pełniej odczuwać wartość wspólnie spędzonego czasu.

W książce omówiono następujące obszary wspierania dziecka w rozwoju:

  • umiejętność komunikacji i rozwój mowy;
  • radzenie sobie z własnymi emocjami oraz w sytuacjach społecznych;
  • rozwój psychomotoryczny;
  • zdolność do myślenia matematycznego i analitycznego, badania, wnioskowania, eksperymentowania i korzystania z technologii informacyjno-komputerowych;
  • umiejętność czytania i pisania;
  • kreatywność, spostrzegawczość, pamięć, koncentracja oraz umiejętność przetwarzania różnorodnych bodźców zmysłowych.

O autorce:

Monika Sobkowiak – nauczycielka wychowania przedszkolnego, neurologopeda, autorka artykułów, książek i zabaw dla dzieci. Nieustannie poszukuje kreatywnych rozwiązań edukacyjnych i sposobów na rozwijanie twórczego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Prowadzi blog Pani Monia, inspirującego nauczycieli do innowacyjnego działania w edukacji.

ISBN 978-83-66237-94-0

Format: 14,8 x 21 cm

Liczba stron: 240

Cena 36,90 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 13 =