GDAŃSK – V Ogólnopolska Konferencja „Więzi czy więzy? Przemoc w rodzinie”

Konferencja poświęcona będzie przemocy w rodzinie: sprawcom, ofiarom dorosłym i dzieciom doświadczającym przemocy domowej.

Przyjrzymy się nie tylko psychologii ale również kwestiom prawnym i rozwiązaniom instytucjonalnym. Swoje wystąpienia zaprezentują: dr Cezary Żechowski, prof. Maria Beisert, dr Magdalena Chrzan-Dętkoś, mgr Grażyna Lewko, mgr Leszek Drozdowski, mgr Katarzyna Kurkiewicz, mgr Krzysztof Sarzała.


W tym roku gościem specjalnym będzie Gro Dahle – autorka książek dla dzieci, w tym „Włosy mamy”, „Grzeczna”, „Zły Pan”.

Ta ostatnia książka w Norwegii została wydana jako część projektu „Świadek przemocy” (Vitnetilvold) i pełni rolę narzędzia terapeutycznego dla dzieci, które doświadczyły przemocy w domu. Na jej podstawie powstał film, o tym samym tytule. Film ten będzie można obejrzeć podczas grudniowej Konferencji, każdy z uczestników Konferencji dostanie nieodpłatny egzemplarz książkiZły Pan”.

Książka ZŁY PAN została wydana w wielu krajach Europy jak również w Chinach, Japonii. Wszędzie, gdzie pozycja ta została opublikowana, była powodem do ważnych społecznych debat na temat przemocy domowej ze szczególnym uwzględnieniem przeżyć, emocji dziecka jako ofiary.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem konferencji  pod adresem: www.konferencja.raclawicka.gda.pl
 
ZŁY PAN
(Sinna Mann)


 
Autor Gro Dhle
Ilustrator Svein Nyhus
 
SINNA MANN jest wyjątkową pozycją. Jest to jedna z najważniejszych książek obrazkowych ostatnich 10 lat, która porusza trudny temat przemocy domowej. SINNA MANN to prawdziwa perła norweskiej literatury dziecięcej, która zdobyła wiele nagród oraz wyróżnień. Między innymi:

2003 – nominacja do nagrody Krytyków
2003 – nagroda Wydziału Kultury
2004 – nominacja do Tytułu Najpiękniejszej Książki Roku w Norwegii
2004 – Tytuł Najpiękniejszej Obrazkowej Książki Roku w Norwegii
2004 – Wybór do „Białych Kruków”
 
Przywołać należy również kilka fragmentów z licznych recenzji książki SINNA MANN

Artystycznie wspaniale ilustracje
Obraz uzupełnia tekst i nawzajem
Najpierw sielsko, potem napięcie rośnie, aż do wybuchu ojca i ucieczki dziecka w głąb siebie, by nie widzieć, by nie słyszeć
Wyjątkowa książka oddaje uczucia dziecka, wielki talent twórców
Wskazówka dla dziecka, ale tez nie nachalne podana, ale poetycko – zwróć się do kogoś, opowiedz o tym, jest ktoś, do kogo masz zaufanie.
 
Książka SINNA MANN opisuje rozpadający się świat dziecka, które jest rozrywane pomiędzy miłością, lojalnością w stosunku do ojca, który wybucha niekontrolowanym gniewem, a własnym strachem, przerażeniem.
 
Efektem tego jest z jednej strony przeniesienie negatywnych emocji na stworzoną postać Sinna mann, z drugiej – obwinianie siebie za wybuchy gniewu ojca (czy to jest moja wina), a także ucieczka od strasznej rzeczywistości w świat fantazji.

Siłą książki jest mocny tekst jednocześnie poetycki oraz bezkompromisowe ilustracje.
 
W Norwegii książka SINNA MANN została wydana jako część projektu „Świadek przemocy” (Vitne til vold) i w zamierzeniu pełni rolę narzędzia terapeutycznego dla dzieci, które doświadczyły przemoc w domu.

Książka Sinna Mann powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń i doczekała się ekranizacji w postaci filmu animowanego krótkometrażowego.

 

Gro Dahle norweska poetka i pisarka. Aktualnie mieszka i pracuje na wyspie Tjrme. Zajmuje się głównie tematyką relacji międzyludzkich, problemów psychologicznych. Jest również wykładowcą na uniwersytetach w Norwegii i Szwecji. Eksperymentowała  z różnymi gatunkami literackimi. Współpracuje ze swoim mężem Sveinem Nyhusem uznanym ilustratorem i pisarzem.

 

Svein Nyhus autor, ilustrator książek dla dzieci. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, trzykrotnie nominowany do nagrody im. Astrid Lindgren w latach 2006,2007,2008 oraz dwukrotnie do medalu im. H.Ch. Andersena (nagrody nazywanej Małym Noblem, wyróżnienia przyznawanego, co dwa lata przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – IBBY, autorom i ilustratorom książek dla dzieci).
 
 
Zły Pan (Sinna Mann) Film

Kolorowy film anonimowany wyprodukowany w roku 2009, przez Anitę Killi, niesamowitą norweską reżyserkę, producentkę filmów rysunkowych, a także założycielkę studia filmów animowanych TrollFilm AS. Film Sinna mann został pokazany na wielu festiwalach na całym świecie i wielokrotnie nagradzany. Spośród ogromnej liczby nagród i wyróżnień na szczególną uwagę zasługują:

2009 nagroda specjalna na Norweskim Festiwalu filmów krótkometrażowych,
2009 najlepszy film animowany krótkometrażowy na Międzynarodowym Festiwalu filmów dziecięcych w Chicago,
2010 najlepszy film animowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów krótkometrażowych Clermont-Ferrand
2010 zwycięzca Planete+ Doc Film Festival w Warszawie w kategorii filmów animowanych,
2010 nagroda publiczności, specjalna nagroda Jury, nagroda Unicef na międzynarodowym festiwalu filmów animowanych w Annce,
2010 najlepszy film na Międzynarodowym festiwalu w Palm Springs
2010 najlepszy animowany film krótkometrażowy na festiwalu w Melbourne
 
Obsada:
Boj – Victor Moneta
Matka – Liv Ullmann
Ojciec – Simon Lay
Król – Christian Greger Strøm.