Preparat z omega-3 dla dziecka – jak wybrać najtańszy?

Na polskim rynku jest dostępnych ponad 60 preparatów z kwasami omega-3. Jak wybrać najlepszy dla dziecka i siebie? Który preparat jest najtańszy pod względem dawki kwasów omega-3? Koszty różnią się znacząco, bo aż 44-krotnie. Jeden gram omega-3 w najtańszym preparacie kosztuje ok. 50 groszy, a w najdroższym ponad 22 zł. Porównanie preparatów jest dostępne na portalu www.LepszyLek.pl.

Dlaczego warto wspomagać zdrowie dziecka przy pomocy kwasów omega-3?

Najważniejsze kwasy omega-3 to EPA i DHA. Ich działanie zostało udowodnione w badaniach klinicznych. Kwasy omega-3  wpływają na odporność, rozwój mózgu, wzrost kości, zębów. Wspomagają procesy uczenia się. Kwasy omega-3 są zawarte w każdej komórce ciała, w błonie komórkowej. Wpływają na dobrą pracę serca, pozytywnie wpływają na elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Zalecane są zarówno dla małych dzieci jak i dorosłych.

Wszystkie analizy cenowe w artykule oparte są na ocenie zawartości tych dwóch najważniejszych kwasów omega-3 w preparatach dostępnych w polskich aptekach.
 
W jakich produktach znajdziemy kwasy omega-3?
 


Znajdziemy je w rybach morskich, z mórz zimnowodnych np. w sardynkach, makreli, dorszu. W diecie Polaków brakuje kwasów omega-3, dostarczamy sobie około połowy zalecanej dawki. Kto z nas je ryby dwa razy w tygodniu? Te dwa posiłki są niezbędne aby dostarczyć, w przeliczeniu na jeden dzień, dawkę 1 grama omega-3. Dlatego warto stosować suplementy z omega-3.
 
Tran czy olej rybi? Czym się różnią?

Na etykiecie preparatów zobaczysz informacje – „tran”, „omega-3”, „olej rybi”. Słowo „tran” jest zarezerwowane dla oleju z wątroby dorsza. Natomiast olej rybi to olej wyciskany z całych mięśni różnych ryb zimnowodnych np. sardynek, makreli. Obydwa zawierają dwa najważniejsze rodzaje kwasów omega-3 – EPA i DHA. Większość osób zna lepiej tran, aczkolwiek często nie orientuje się, co on zawiera. Nic nie świadczy o tym, że tran jest lepszy w suplementacji kwasami omega-3 niż olej rybi. Dlatego w naszym porównaniu spojrzymy na wszystkie preparaty zawierające omega-3.
 
Jaką dawkę omega-3 stosować?

Autorytety zalecają dawkę 1 gram dziennie omega-3 dla dorosłych i starszych dzieci, a dla dzieci do 3 roku życia połowę dawki. Korzystne efekty stosowania omega-3 pojawiają się już przy codziennym stosowaniu minimalnych dawek 100-250 miligramów. Jednak to producenci preparatów decydują, jakie zaproponują dawkowanie na opakowaniu. Może ono być bardzo niskie np. 2 żelki dziennie, o zawartości 60 miligramów omega-3. Dlatego warto sprawdzić które preparaty są w korzystnej cenie za 1 gram omega-3.
 
Kapsułka, płyn czy żelki? Jaką formę preparatu wybrać dla dziecka?

Na rynku dostępne są preparaty w 4 formach:

1. Oleisty płyn (tran).  Koszt 1 grama omega-3 to ok. 0,70-0,85 zł
2.  Kapsułki do połykania. Koszt 1 grama omega-3 to ok. 0,50-3,50 zł
3.  Żelki lub kapsułki do żucia ze słodkim żelem. Koszt 1 grama omega-3 to ok. 2-22 zł
4.  Żelowy syrop o słodkim smaku. Koszt 1 grama omega-3 to ok. 3-5 zł

Im smaczniejsza forma stosowania (np. żelki czy słodki syrop) – tym większe koszty za 1 gram omega-3. Różnice są znaczące. Najdroższy preparat jest 44 razy droższy od najtańszego. Wszystkie formy preparatów mogą stosować oczywiście również rodzice.
 
Czego nie powie ci producent?

Oto kilka informacji, których nie zdradzają producenci preparatów dla dzieci:

Identyczny skład, inna etykieta

Często skład preparatów dla dzieci jest taki sam, jak preparatów dla dorosłych. Przykładem może być Moller’s Tran Baby. Ma identyczny skład co zwykły Tran Moller’s. zmieniona została jedynie etykieta i nazwa. Mają one zachęcać mamy do zakupu preparatu. Nie jest to nic zdrożnego, nam, konsumentom, łatwiej jest wybrać preparat, jeśli widzimy, że jest on przeznaczony dla naszej grupy wiekowej. Jeśli jednak w sklepie jest promocja na „zwykły” Tran Moller’s, wtedy warto wybrać ten w niższej cenie, nie patrząc na nazwę czy etykietkę.
 
Bogaty skład, ale czy na pewno?
 


Często producenci używają w materiałach reklamowych czy na opakowaniu sformułowania „wysoka dawka omega-3”, „bogaty w omega-3”. Czy jest ona rzeczywiście wysoka, warto samemu sprawdzić, pamiętając, że dla dzieci i dorosłych zaleca się 1 gram omega-3 dziennie.

Szybko sprawdzając dawkę składników na etykiecie możemy popełnić błąd. Patrzymy na listę składników i czytamy: „kwasy omega-3 – 120 mg”. A dopiero po dokładnym przeczytaniu okazuje się, że 120 mg jest zawarte w dawce dziennej preparatu, a dawka dzienna to 6 kapsułek. A więc w 1 kapsułce jest zaledwie 20 mg omega-3.

Producenci podkreślają czasami na opakowaniu lub w nazwie produktu ilość oleju rybiego w 1 kapsułce, np. 1000 mg. Brzmi imponująco, ale nie oznacza zawartości kwasów omega-3. Omega-3 jest zawarte w oleju rybim, ale koncentracja omega-3 może być różna. Szczegółowa informacja o zawartości kwasów omega-3 jest podawana na liście składników, na etykiecie preparatu.

Trany w płynie – kontrowersyjny smak, ale niska cena i można je stosować już od 6 miesiąca życia

Dwa najpopularniejsze trany w płynie to Tran Moller’s i Tran Lysi. Liderem na półkach aptecznych jest Tran Moller’s. Koszt 1 grama omega-3 w Tranie Mollers to ok. 0,70 pln, w zależności od smaku. Do wyboru mamy smak naturalny, a więc bez dodatkowych aromatów, krótko mówiąc – o smaku ryby oraz smak cytrynowy i smak owocowy. Produkowany jest w Norwegii i pozyskiwany z oleju z wątroby dorsza. Tran naturalny można stosować już od 6 miesiąca życia.

Koszt 1 grama kwasów omega-3 w Tranie Lysi to 0,80-0,84 zł, a więc 15-20% więcej niż w Tranie Moller’s. Na pierwszy rzut oka różnice wydają się groszowe, ponieważ przeliczamy koszty dzienne. Jedna osoba, stosująca tran przez cały rok, wybierają tańszy tran Moller’, oszczędzi w ciągu roku ok. 50 zł.
 
Co zrobić ze smakiem tranu?

Najwięcej obaw co do smaku tranu mają mamy, które w dzieciństwie były straszone tranem. A przecież tran, który piły babcie dzisiejszych przedszkolaków, był zupełnie inny. Od tamtych czasów minęło 50-60 lat, a technologia produkcji tranu została znacząco udoskonalona. Obecnie dostępne są smaki nie tylko naturalne, ale także cytrynowy czy owocowy.

Minusem tranów w płynie pozostaje jednak ich bardzo oleista konsystencja. Mimo dodatków smakowych, jest to nadal łyżeczka tłuszczu i wiele dzieci nie akceptuje tranu. Dlatego wiele mam wybiera tran w kapsułkach lub żelkach. Rozwiązaniem może być także omega-3 w syropie, aczkolwiek w tym przypadku koszty znacząco rosną.
 
Omega-3 w syropie – dobry smak i wysokie koszty.

Największą zaletą tych preparatów jest ich łatwość stosowania. Są naprawdę bardzo smaczne, słodkie, a gęsty, żelowy syrop ma przyjemną konsystencję. Do produkcji tego typu preparatów stosuje się omega-3 pozyskiwane z całych mięśni ryb, a nie z wątroby dorsza. Dlatego nie stosują one słowa „tran” w nazwie marki. Zawierają natomiast te same kwasy omega-3 tj. EPA i DHA, które są zawarte w tranie.

Najpopularniejsze omega-3 w syropie to: Pikovit i Kidabion.

 • PIKOVIT OMEGA 3, firmy KRKA, cena za 130 ml to ok. 16,40 zł, koszt 1 grama kwasów omega-3 to ok. 3,00 zł.
 • KIDABION syrop o smaku pomarańczowym firmy MERCK,  200 ml za 26 zł. Koszt 1 grama kwasów omega-3 to 5,80 zł.

 
Kapsułki do żucia – dobry smak, ale mało omega-3

Kapsułki do żucia mają bardzo dobry smak, po przegryzieniu wypływa z nich gęsty, słodki żel, o smaku owocowym lub pomarańczowym. Otoczkę kapsułki można połknąć albo wypluć. Za 1 gram kwasów omega zapłacisz 2 zł, 5 zł a czasami nawet 20 zł. Różnica w kosztach może być 10-krotna. Po prostu niektóre preparaty zawierają znikome ilości składników aktywnych.
 
Oto dostępne na rynku preparaty w formie żelków lub kapsułek do żucia, uszeregowane wg kosztów 1 grama kwasów omega-3.

 • ALFA & OMEGA JUNIOR, firmy HOLBEX, 30 kapsułek do żucia za ok. 15 zł, 1 gram omega-3 to koszt ok. 2 zł.
 • MULTI-TABS OMEGA – 3 KID, firmy FERROSAN, 30 żelowych kapsułek za ok. 16 zł. Jeden gram omega-3 to koszt ok. 4 zł.
 • SMART OMEGA JUNIOR TUTTI- FRUTTI firmy FSP GALENA, 36 żelków do żucia za ok. 22 zł. Jeden gram omega-3 to koszt ok. 5,40 zł.
 • GWIAZDOSPRYTKI, Firmy WALMARK , 60 kapsułek do żucia za  ok.43 zł. Jeden gram omega-3 to koszt ok. 5,70 zł
 • VIGOR BYSTRZAKI, firmy US PHARMACIA SP, 60 kapsułek do żucia za ok. 40 zł. Jeden gram omega-3 to koszt ok. 7 zł
 • KIDABION kapsułki do żucia o smaku pomarańczowym, firmy MERCK, 30 kapsułek za ok. 25 zł. Jeden gram omega-3 to koszt ok. 7,30 zł.

Uważaj na preparaty o znikomej ilości omega-3

Zwróć uwagę na preparaty o bardzo wysokim koszcie omega-3 m.in. Vibovit Omega-3 i Mio Bio Alaskan. Dawka dzienna omega-3 to 1 gram, i jeśli chcesz wpłynąć na zdrowe dziecka to musiałabyś wydać ponad 20 zł dziennie, a dziecko musiałoby zjadać prawie całe opakowanie żelków. Oznacza  to również rocznie koszty ponad 7 tysięcy złotych na suplement dla jednego dziecka.

Tak wysokie koszty wynikają z bardzo małej ilości omega -3 w poniższych preparatach, np. Vibovit Omega-3 zawiera zaledwie 60 miligramów omega-3 w jednym żelku. Dla porównania w jednej łyżeczce tranu jest 16 razy więcej tego składnika. Pamiętajmy, że producenci mogą zadeklarować dawkę do spożycia, taką jaką chcą np. 60 miligramów omega-3.  

 • VIBOVIT OMEGA-3, firmy TEVA KUTNO, 30 żelków  za ok. 19 zł. Jeden gram omega-3 to koszt ok. 21 zł
 • MIO BIO ALASKAN, firmy S-LAB SP, 30 żelków za ok. 22 zł. Jeden gram omega-3 to koszt ok. 22 zł.

Kapsułki do połykania – dobra alternatywa dla tranów, jednak najpierw sprawdź koszty
 


Na półkach aptecznych znajdziesz także kapsułki do połykania, zawierające omega-3, który jest składnikiem oleju rybiego. Część preparatów stosuje nazwy dostosowane dla dzieci np. Junior. Ale dziecko może przyjmować kapsułki z olejem rybim w preparacie, który jest przeznaczony dla wszystkich osób, także dorosłych, o ile producent wyraźnie nie zaznaczy, że preparat jest przeznaczony tylko dla dorosłych.

Należy tylko zwrócić uwagę na to, od jakiego wieku producent zaleca preparat i czy dziecko będzie w stanie przełknąć kapsułkę. Niestety często nie możemy sprawdzić wielkości kapsułki, ponieważ opakowanie jest całkowicie zamknięte.

Trzy najtańsze preparaty w kapsułkach zawierają omega-3 pozyskiwane z oleju rybiego. Oto najtańsze preparaty w kapsułkach z omega-3:

 • OMEGA FORTE, firmy HOLBEX (producent stosuje także nazwę linii produktów Nutro Pharma), 60 kapsułek za ok. 17 zł. Jest to najtańszy obecnie preparat w kapsułkach, jeden gram omega-3 to koszt zaledwie 0,51 zł.
 • GALOMEGA  firmy Gal, 300 kapsułek za ok. 30 zł. Jeden gram omega-3 to koszt ok. 0,67 zł .
 • OLIMP GOLD OMEGA-3, firmy OLIMP LABORATORIES.  60 kapsułek za ok. 25 zł. Jeden gram omega-3 to koszt 0,75 zł.


Różnica w koszcie między preparatami z omega-3 może być nawet 7-krotna.

Dla porównania – jeden z najdroższych preparatów to:

 • BIO-OMEGA 3 PLUS, firmy PHARMA NORD, 30 kapsułek za  ok. 30 zł. Jeden gram omega-3 to koszt 3,50 zł, a więc 7 razy więcej niż w preparacie Omega Forte firmy Holbex.
 • Inny preparat, przeznaczony specjalnie dla dzieci to:
 • Vitamarin Junior , 60 kaps. za ok. 24 zł. Koszt 1 grama omega-3 to 3 zł. Zawiera olej rybi, a w nim kwasy omega-3. W porównaniu z innymi, tańszymi, preparatami z omega-3, jego skład nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym, co miałoby uzasadnienie dla rozwoju i zdrowia dziecka.


Od jakiego wieku można zastosować preparaty z omega-3?

Zawsze należy sprawdzić zalecany wiek na etykiecie. Niektóre preparaty z omega-3 (Tran Moller’s o smaku naturalnym) można stosować już u dzieci 6-miesięcznych. Kapsułki do połykania, do żucia i syropy z omega-3 są zalecane od 3 roku życia. Wynika to z kilku faktów – dzieci muszą umieć połknąć kapsułkę i uznaje się, że dziecko trzyletnie już to potrafi. W syropach smakowych stosowane są często sztuczne dodatki smakowe, które można podawać dzieciom dopiero po 3 roku życia. Również zarejestrowanie preparatu dla dzieci poniżej 3 roku życia wymaga więcej wysiłku ze strony producenta.

Gdzie sprawdzić koszty dawek leków? Portal www.LepszyLek.pl analizuje leki dostępne w polskich aptekach.

Listę najpopularniejszych preparatów zawierających omega-3 wraz z kosztem opakowania i dawki 1 grama omega-3 znajdziesz pod tym linkiem: http://www.lepszylek.pl/category/2454,omega-3-morskie-np-tran

Warto sprawdzić, które preparaty są najtańsze za dawkę składnika. Przeliczenia tego typu wymagają jednak dużo czasu i ogromnej bazy danych leków. Porównanie preparatów na kilkadziesiąt dolegliwości bezpłatnie sprawdzimy na nowym portalu www.LepszyLek.pl

(artykuł promocyjny)