Brakuje niań, mimo że ich zarobki rosną – dane dotyczące województw

Jak wynika z raportu serwisu Niania.pl pensje niań w Polsce ciągle wzrastają. Nie wpływa to jednak pozytywnie na zainteresowanie tym zawodem. W 14 z 16 województw brakuje niań. W województwie mazowieckim w 2017 roku brakowało 2743 opiekunek, w województwie dolnośląskim 870, zaś w małopolskim 835. Jedynie w województwach warmińsko-mazurskim
i świętokrzyskim liczba niań jest wyższa, niż liczba rodziców, którzy poszukują opiekunek dla swoich pociech.

Z raportu Niania.pl „Rynek niań w Polsce w 2017 r. na tle innych form opieki” wynika, że od 2013 rok stawka godzinowa opiekunek wzrosła o 1,72 zł. Przez cały czas stawka ta jest wyższa, niż stawka minimalna netto w naszym kraju. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera poniższy wykres.

Deficyt niań            

                  

Zarobki nie zachęcają jednak do podejmowania pracy w charakterze niani. W Polsce podaż w tej branży jest o wiele niższa niż popyt. „Opiekowanie się dziećmi to trudne zadanie. Niania musi rozumieć się nie tylko z podopiecznym, ale również z jego rodzicami. To zawód, do którego trzeba mieć powołanie” – uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży oraz ekspert Niania.pl.

W 14 z 16 polskich województw liczba ogłoszeń, które zamieszczają rodzice poszukujący niani przewyższa liczbę ofert zamieszczanych przez nianie. Z danych serwisu Niania.pl za 2017 rok wynika, że najwięcej niań brakowało w województwie mazowieckim –  aż 2743. W województwie dolnośląskim było za mało o 870 opiekunek, w małopolskim o 835, zaś w wielkopolskim o 831.

Spośród województw, w których liczba ofert rodziców przewyższała liczbę chętnych do opieki nad ich dziećmi, najlepiej było w województwie opolskim – brakowało tylko 35 niań. W województwie warmińsko-mazurskim było o 478 więcej zainteresowanych pracą niań, niż  oferujących pracę rodziców. W świętokrzyskim opiekunki zamieściły o 64 oferty więcej, niż rodzice. Dane na ten temat obrazuje zamieszczona mapa.

Najtrudniej o nianię w największych miastach

Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w największych miastach danego województwa. Warto zauważyć, że to właśnie tam najczęściej poszukuje się opiekunek. Niań nie brakuje jedynie w Lublinie, Kielcach i Rzeszowie. Z raportu Niania.pl wynika, że liczba opiekunek, które zamieszczają swoje ogłoszenia przewyższa liczbę rodziców, którzy niań poszukują o 49 w Lublinie, o 10 w Kielcach i o 69 w stolicy Podkarpacia.

W pozostałych miastach opiekunek brakuje. W Warszawie rodzice zamieścili o 2862 ogłoszenia więcej, niż nianie. W Krakowie liczba ofert rodziców przekracza o 1125 liczbę ofert niań, we Wrocławiu o 884, zaś w Poznaniu o 821. Dane na temat sytuacji w pozostałych miastach można znaleźć na poniższej grafice.

Niania to wymagający zawód

Monika Perkowska, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży, uważa, że jedną z przyczyn deficytu niań jest to, że praca opiekunki jest niezwykle wymagająca. „Niania musi być przede wszystkim odpowiedzialna. Nie każdy jest w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność, za – jakby na to nie patrzeć – cudze dziecko” – tłumaczy ekspert Niania.pl.

Jest to też zawód, który wymaga kreatywności oraz wyobraźni. „Dzieci, zresztą tak jak dorośli, nie lubią się nudzić. Dlatego też, rodzice wybierając opiekunkę dla milusińskiego powinni dowiedzieć się na przykład, jakie zainteresowania ma niania” – wyjaśnia psycholog. Wyszukiwarka Niania.pl umożliwia filtrowanie profili kandydatek. Dzięki temu poszukujący mogą wybrać jedynie te osoby, których hobby wydaje się być ciekawe lub odpowiada zainteresowaniom pociechy.

Niania powinna też odznaczać się umiejętnością rozmowy z najmłodszymi, cierpliwością
i zrozumieniem. „Wbrew pozorom nie są to często spotykane cechy. Dziecko powinno być traktowane z szacunkiem, ze szczególnym uwzględnieniem jego potrzeb – czy to wypowiedzianych wprost, czy też po prostu pokazanych zachowaniem. Niania więc powinna mieć dużo empatii, aby rozumieć pociechę” – podsumowuje Monika Perkowska.  Podczas tworzenia profilu w serwisie Niania.pl opiekunki dodają informacje o swoich cechach charakteru, pomaga to rodzicom w wyborze tych niań, które mają cechy przez nich pożądane.

Niania.pl jest największym w Polsce serwisem internetowym gromadzącym oferty pracy dla opiekunek i profile niań. Istnieje na rynku od 2004 roku. Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 200 000 opiekunek z całej Polski.  Już ponad 100 000 rodzin z całej Polski znalazło nianię dla swojego dziecka w Niania.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two + seven =