Edukacja zdrowotna Malucha

Przy okazji poznawania zawodów takich jak lekarz, pielęgniarka, czy dentysta, dziecko nie tylko uczy się cenić osoby dbające o nasze zdrowie, ale przede wszystkim oswaja się z zabiegami medycznymi i uczy, dlaczego warto się im poddawać, nawet gdy nie są one przyjemne.
 
Jak to zrobić? To proste!

  • Kupcie w aptece podstawowe sprzęty, jakimi posługuje się lekarz i pielęgniarka. Mogą znaleźć się wśród nich: strzykawka, drewniana szpatułka, bandaże i gazy. Dodatkowo przydatne mogą być także zabawkowe zestawy lekarskie, w których znaleźć można dodatkowe „skarby” przydatne do zabawy w doktora.
  •  Przedstaw dziecku wszystkie przyrządy znajdujące się w Waszej lekarskiej teczce. Nazwij je, wykorzystując tę okazję do zapoznania dziecka z nowymi słowami np.: słuchawki to inaczej stetoskop, a narzędzie służące do zaglądania do ucha nazywamy otoskopem.
  • Wytłumacz dziecku, kiedy chodzimy do lekarza i dlaczego warto to robić. To także idealna okazja, aby poruszyć temat emocji towarzyszących dziecku podczas wizyty u lekarza. Dzieci chore są zazwyczaj zmęczone, rozdrażnione, bolą je różne części ciała – głowa, gardło, brzuszek… Wizyta u doktora i konieczność wykonania badań, w tym nierzadko badania krwi związanego z ukłuciem, nie napawa dziecka radością. Jednak dziecko, które wie, że badania są niezbędne do tego aby wyzdrowiało i mogło znów chodzić na spacery, dobrze się czuć i bez przeszkód bawić się ulubionymi zabawkami, chętniej podda się w przyszłości nieprzyjemnym zabiegom, kiedy przyjdzie taka konieczność.
  •  Następnie zbierzcie wszystkie lekarskie przyrządy i wraz z maskotkami urządźcie domowy szpital. Zbadajcie misie, osłuchajcie je, pobierzcie krew, postawcie wspólną diagnozę i wypiszcie misiom recepty. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zróbcie opatrunki i powiedzcie misiom, że będą jeszcze raz musiały wrócić do waszego szpitala, żeby sprawdzić, czy skaleczenia na pewno dobrze się zagoiły.
  • Możecie także porozmawiać o tym, co pomaga nam w byciu zdrowym – zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, odpowiedni ubiór. To dobry moment aby zaprezentować dzieciom piramidę żywienia, na której szczycie (czyli w miejscu wskazującym na produkty, których należy spożywać najmniej) znajdują się słodycze, które – choć najbardziej nam smakują – powinniśmy spożywać w ograniczonych ilościach.  Czy dzieci wiedzą co słodycze mogą robić z ząbkami? Dlaczego należy myć zęby po każdym posiłku? I jak przetrwać wizytę u dentysty?

 
Polecane pomoce:

  • A. Kornacka, opowiadanie „Laluś”;
  • Marzanna Graff – Oszczepalińska, Żyrafa Aldona idzie do dentysty

 Dorota Czerwińska – pedagog (centrumosesek.pl) Instruktor Pierwszej Pomocy (zawrat.edu.pl)