Strach – odważ się spojrzeć mu w oczy i go opuścić

 
Warto jest iść na film „W głowie się nie mieści”, warto też porozmawiać z dzieckiem o strachu w słoneczne, wakacyjne dni, by jesienią odważnie ruszyło do szkoły czy przedszkola. Jeśli potrzebujecie czegoś w innym stylu, niż bajka Disney’a, bardziej refleksyjnym, można sięgnąć po opowieść terapeutyczną „Dziewczynka-skrzynka” opowiadającą o dziecku, co tak się bało, że aż schowało się w skrzynce.
 
Dzieci na spotkaniu z autorką „Dziewczynki-skrzynki” chętnie i bardzo poważnie rozmawiają o strachu. O co pyta swoich małych czytelników Grażyna Hanaf na spotkaniach? O to samo zapytaj swoje dziecko. Pozwól mu opowiedzieć w kreatywny sposób o tej „strasznej” emocji. 
 
Zapytaj dziecko:
 
  • Czy uważa się za odważne?
  • Czy wie, co to jest strach?
  • Gdyby miało namalować strach, jaki miałby on kształt, jaki kolor, z czego byłby zbudowany?
  • Jakie odgłosy wydaje strach, jakim językiem do nas przemawia?
  • Czy można się zaprzyjaźnić ze strachem?
  • Jak reagujemy na strach?
  • Czy strach można rozśmieszyć?
 
Pytania i rysowanie lęku to również dobra zabawa dla dorosłych. Zapytajcie samych siebie. Jaki kolor ma wasz strach? Czy ma oczy szefa lub szefowej, czy może zbudowany jest z bankowych wykresów, spadających na łeb na szyję?
 
Życzymy udanego pokonywania własnych lęków i polecamy historię „Dziewczynki-skrzynki”, małej dziewczynki, która spojrzała strachowi w oczy i umiała go opuścić.
 
Zapraszamy do wakacyjnego konkursu. Do wygrania bajka „Dziewczynka-skrzynka”. Wystarczy wysłać maila do autorki bajki Grażyny Hanaf: i napisać dlaczego ma się ochotę na lekturę jej bajki. Zabawa trwa do 31 sierpnia. Autorka nagrodzi 3 najciekawsze odpowiedzi.
 
Bajkę „Dziewczynka-skrzynka” z dostawą gratis można kupić w sklepie internetowym