Czy rodzeństwo może się dogadywać?

Stereotypy rodzeństwa krążą od wieków i chyba każdy je zna bardzo dobrze. Jest ich kilka, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Brat z bratem, którzy ciągle się biją. Brat, który dokucza młodszej siostrze, ale mimo to ją broni. Czy też dwie siostry, które cały czas się kłócą, podkradają sobie zabawki, a później kosmetyki. Ludziom mylnie się wydaje, że skoro jest się rodzeństwem to trzeba się dogadywać, a najczęściej jest tak, że są to dwie całkiem różne osoby o odmiennych charakterach. Właśnie dlatego najczęściej dochodzi do kłótni, sprzeczek i konfliktów. Jak temu zaradzić?

Kiedy widzimy, że nasze dzieci nie dogadują się powinniśmy znaleźć przyczynę konfliktu. Najczęściej leży ona po obu stronach, a małe dzieci nie zdają sobie z tego sprawy. Nigdy nie wolno porównywać rodzeństwa i sprawić, że będą czuły presję konkurencji. Każde z nich to indywidualność –  jedno może mieć same piątki w szkole, a drugie może być wybitnym sportowcem. Rodzice powinni wydobywać z dziecka pasję, do tego co lubi i co chce robić, nie naciskać na to, żeby był taki jak brat czy siostra. Coraz częściej widzi się jak rodzice porównują młodsze rodzeństwo do starszego, albo za bardzo rozpieszczają to młodsze, pozwalając mu na wiele. Należy być konsekwentnym w wychowywaniu dzieci, to oczywiste, że z każdym kolejnym doświadczenie jest większe. Już od najmłodszych lat rodzice powinni być sprawiedliwi i równo wyciągać konsekwencje z zachowań swoich dzieci. Tylko w ten sposób każde z nich może czuć się tak samo ważne, a to zdecydowanie pozytywnie wpłynie na ich relacje. Ważne jest także, aby doceniać dzieci w tym, w czym chcą być dobre, ale także w tym, co nie jest ich mocną stroną. Tak naprawdę to w jaki sposób siostry, bracia będą się dogadywać, zależy od metod wychowawczych rodziców. Żadne nie powinno czuć się odstawione na bok, trzeba poświęcać tyle samo uwagi każdemu z nich, niezależnie od wieku.

Rodzeństwo może się dogadywać i spędzać wspólnie czas, mimo tych wszystkich różnic w charakterach, zachowaniu czy upodobaniach, jeśli tylko czują się dobrze we własnej skórze i nie czują potrzeby konkurowania ze sobą, gdyż to zabija wszystkie pozytywne relacje między ludźmi. 

Klaudia Macharzyńska