Oczami dziecka, oczami mamy


Dlatego kiedy nasze pociechy opowiadają o tym, co widzą, słyszą i wiedzą, świat wyobrażeń miesza się z tym realnym, a język świata dorosłych uzupełniają neologizmy języka dziecięcego. Emocje towarzyszące opowieściom są zawsze szczere i prawdziwe, nigdy nie udawane i wyuczone. To ważne!

I jeszcze jedno – dzieci oglądają rzeczywistość oczami rówieśników, czasem przez pryzmat własnych wyobrażeń, dziecięcej fantazji, oczekując od dorosłych zrozumienia. Pomóżmy swoim pociechom dochodzić do tych ostatecznych ocen, ale nie narzucajmy ich. Spróbujmy zrozumieć drogę, którą maluchy muszą przejść, by dotrzeć do celu. Nie krytykujmy błędów, które popełniają, nie zawstydzajmy, nie ośmieszajmy i nie oceniajmy ich zbyt pochopnie. Pamiętajmy, że ważna jest nie tylko prawda o rzeczywistości, ale i sposób dochodzenia do niej.

OCZAMI DZIECKA

Gdy chorowałem na uszy, mama zakładała mi czapkę. […] To wtedy zobaczyłem, że po zdjęciu czapki moje loczki, których tak nie lubię, zaczęły się prostować. Patrzyłem w lustro i zachwycałem się, że wyglądam prawie tak samo jak mój kolega Staś, który ma prościutkie włosy. Wreszcie nikt nie będzie podejrzewał, że jestem dziewczynką. […] Mimo że ucho już mnie nie bolało i choroba dawno minęła, wciąż nosiłem czapkę. Najpierw opowiadałem mamie, że trochę mnie jeszcze boli, potem, że mi trochę zimno, i tak się jakoś udawało. Miałem nadzieję, że od tej czapki już niedługo moje włosy staną się bardziej proste. […]

OCZAMI MAMY

Od czasu pierwszego zapalenia ucha mój pięcioletni Staś zaczął się niepokoić o swoje zdrowie. Nie wiem, czy to dlatego, że tak ciężko przechodził tę chorobę, czy coś usłyszał, coś sobie dopowiedział. W rezultacie w dzień i w nocy nosił czapkę. Tłumaczyłam mu, że jest już zdrowy i nie ma powodów do niepokoju. Moje tłumaczenia jednak nie wystarczały, bo z czapki nie rezygnował. Pewnego dnia nakrzyczałam na niego, że jest maluchem, głuptasem i wszyscy będą się z niego śmiali. Staś najpierw się rozpłakał, potem obraził, ale czapki nie zdjął.

A JAK WIDZI TO PSYCHOLOG?

Tego dowiesz się z lektury!

O Autorce: Jestem absolwentką Wydziału Psychologii UW. Ukończyłam Pomagisterskie Studium Logopedyczne  przy Wydziale Polonistyki na UW. Posiadam certyfikat trenera SI. Pracuję w państwowych szkołach i przedszkolach  jako logopeda. Jako dziennikarz współpracuję z wieloma redakcjami. Wydałam dwie książki  i kilka zrecenzowałam.
Piszę, piszę, piszę….Gdybym miała odpowiedzieć jednym zdaniem na pytanie  – co jest moim największym życiowym sukcesem?- bez zastanowienia odpowiedziałabym – trójka dzieci: Iga, Kaja i Michał i najsłodsza wnuczka Matylda. Są wspaniałe! A moje największe pasje? Sport w każdym wydaniu,  z siatkówką w roli głównej. Wolne chwilę (niestety,  mam ich niewiele) najchętniej spędzam na basenie, hali sportowej, ścieżce rowerowej….

Oczami dziecka, oczami mamy. Jak zrozumieć najmłodszych – poradnik dla rodziców
Krystyna Zielińska
Il. Beata Kulesza-Damaziak
Wydanie I, Warszawa 2013
Wydawnictwo Alegoria sp. z o.o.

Książka w sprzedaży od 15 maja!