Dieta dla dziecka – recenzja książki „Karmienie dziecka. Jak dbać o zdrową i smaczną dietę”

  
Dla jednych może będzie to zbiór mitów, pogłosek, a dla innych naprawdę cenna pozycja, która wskaże drogę zdrowego odżywiania i od najmłodszych lat wpoi dzieciom zdrowy tryb życia, ta książka bowiem, to swego rodzaju kompendium wiedzy o odżywianiu i co ważne, wszystko zostało poparte badaniami. 

Cała seria książek koncentruje się na zagadnieniach charakterystycznych dla pierwszych sześciu lat życia dziecka, a w ostatnim rozdziale autorzy zawsze szczegółowo omawiają problemy. Oczywiście twórcy książki zdają sobie sprawę, że każdy temat można jeszcze bardziej rozwinąć, jednak forma książki nie pozwala na zbyt długie opisy. Jedynie wskazuje i sygnalizuje problemy. Musimy także pamiętać, że książka nie może zastąpić specjalistycznej diagnozy lekarskiej ani leczenia. Dlatego też autorzy nie zarzucają czytelników niepotrzebnymi radami, a jedynie oferują wsparcie.
 
O właściwym odżywianiu maluchów musimy się jeszcze wiele nauczyć. Pamiętajmy, żeby zaciekawić dziecko jedzeniem. W porze posiłku należy stworzyć przyjemną, odprężającą atmosferę. Autorzy zwracają uwagę, że zupełnie inaczej wygląda karmienie dziecka spokojnego, a inaczej dziecka aktywnego. Pamiętajmy, żeby posiłki jeść wspólnie przy stole, a nie przed telewizorem. Wiem, że jest to oczywistość powtarzana od zawsze, ale według mnie znacząca, bo scala rodzinne więzi.  Autor wspomina także o korzyściach z karmienia butelką i piersią. Nie skłania się ku jednej opcji, jest delikatny i zawsze stwierdza, że wybór zależy od matki i jej możliwości. Sporo miejsca w książce zajmuje temat o roli ojca w karmieniu dziecka. Czy wiedzieliście, że jeśli ojciec także karmi maleństwo, to np. może trzymać inaczej łyżeczkę, dzięki czemu dziecko nauczy się dwóch różnych sposobów przyjmowania i przełykania pokarmów stałych. Autorzy postrzegają ojca, jako żartobliwego kompana, który pokaże, co i jak się robi, a przede wszystkim udowodnią, że ojcowie trochę mniej się przejmują i nie panikują, jeśli dziecko nie zjadło wszystkiego.
 
Książka została dobrze i przystępnie napisana, przede wszystkim zrozumiałym językiem, bez zbędnych naukowych nazw i oznaczeń – to ważne, bo dzięki temu rodzice chętniej sięgną po tę książkę. Znajdziemy w tej publikacji wiele rad i porad, ale musimy pamiętać, że sami podejmujemy decyzję. Zawsze natomiast możemy zasięgnąć rady pediatry, który powinien być zawsze blisko naszego dziecka.
 
Polubiłam autorów tej książki za ich bezpośredniość i konkretne informacje. Polecam.

Autor: T. Berry Brazelton, Joshua Sparrow
Tłumaczenie: Agnieszka Cioch
Tytuł: Karmienie dziecka. Jak dbać o zdrową i smaczną dietę.
Wydawnictwo: GWP
Rok wydania: 2014