Jak poradzić sobie z nastolatkiem? – recenzja książki „Podręcznik dla nastolatków i ich rodziców u kresu wytrzymałości”


Oznacza to, że rozwój umysłu musi nadążyć za rozwojem ciała, które dojrzewa dużo szybciej niż sposób myślenia, emocjonalność, kontrola impulsów. Zmiany zachodzące w ciele są nieuniknione, nie mamy na nie wpływu. Często zaskakują, nierzadko powodują lęk i niepewność, wstyd i skrępowanie. Przeżywanie tych procesów przez nastolatka może objawiać się szeregiem trudnych dla rodziców, ale też dla niego samego, zachowań, takich jak: unikanie rodziców, rozmów z nimi, przebywania w ich otoczeniu, łamanie wcześniej ustalonych zasad, niewykonywanie poleceń, stałe i uparte milczenie, ucieczka w marzenia (np. na temat lepszego domu, życia), zachowania ryzykowne np. alkohol, narkotyki, seks, tzw. złe towarzystwo, ucieczka z domu, samookaleczenia i wiele innych.

Jak zatem poradzić sobie w tym niełatwym dla wielu rodziców czasie i jak pomóc dzieciom usamodzielnić się, jak je wspierać w tym trudnym dla nich okresie zmian? Przede wszystkim warto przyjrzeć się bliżej procesom towarzyszącym dojrzewaniu, dorastaniu i usamodzielnianiu się. I tu warto sięgnąć po książkę „Podręcznik dla nastolatków i ich rodziców. U kresu wytrzymałości” Gustavo Pietropolli i Loredana Cirillo, psychologów pracujących z rodzicami, nastolatkami i całymi rodzinami. Autorzy w przystępny sposób przedstawili poszczególne aspekty rozwoju emocjonalnego i społecznego nastolatka. Przytaczając różnorodne, pojawiające się w każdej rodzinie, sytuacje przedstawili szczegółowo proces dorastania z obu perspektyw – zarówno rodzica, jak i dziecka. Książka ta adresowana jest zarówno do nastolatków, jak i ich rodziców, jednak ze względu na kwiecisty, opisowy wymagający sporej uwagi język, polecałabym ją raczej rodzicom.

„Podręcznik dla nastolatków…” daje możliwość przyjrzenia się dokładnie trudnym sytuacjom, takim jak kłamstwa i tajemnice, nieposłuszeństwo, palenie papierosów czy picie alkoholu, zagadnieniom związanym z rozwojem psychoseksualnym i wiele innych, dając możliwość zrozumienia mechanizmów rozwojowych, które nimi kierują. To niejest typowy podręcznik, skupia się bowiem na przedstawieniu i wyjaśnieniu mechanizmów rządzących konkretnymi zachowaniami nastolatków. Przejrzysty podział tematów umożliwia szybkie znalezienie interesujących zagadnień uporządkowanych w 65 podrozdziałów opisujących i wyjaśniających typowe w wielu rodzinach sytuacje.

Joanna Dryk, pedagog

Loredana Cirillo, Gustavo Pietropolli Charmet, „Podręcznik dla nastolatków i ich rodziców. U kresu wytrzymałości”, Wydawnictwo Jedność 2014