„Jak rozwijać wiarę w siebie. 35 ćwiczeń dla dzieci w wieku 3-10 lat” – recenzja książki

 
Poczucie własnej wartości jest ściśle związany z budowanym przez całe życie obrazem siebie samego. Autor książki pt. „Jak rozwijać wiarę w siebie”, Gelles Diederichs, przekonuje że umiejętność pozytywnego patrzenia na siebie samego jest fundamentem pod otwartość na innych. I nie chodzi tutaj o chronienie dziecka przed przeciwnościami losu, przykrościami ze strony kolegów czy innymi trudnymi doświadczeniami. Chodzi o odnajdywanie „równowagi i nieustanne pragnienie rozwoju, niezależnie od tego, co się wydarzy”, jak określa to autor. Dziecko ma prawo do doświadczenia zarówno tego, co przyjemne, jak i tego, co trudne, gdyż suma tych doświadczeń tworzy jego własną, coraz dojrzalszą osobę. Te różnorodne doświadczenia budują charakter dziecka: uczą je wytrwałości w sytuacjach, w których o sukces trzeba walczyć i ciężko na niego pracować, a odwagi, gdy należy przyznać się do błędu, choćby przed samym sobą. 
 
Zadanie rodzica w pomocy dziecku w budowaniu poczucia własnej wartości jest zaskakująco proste: słuchać, życzliwie patrzeć, nie osądzać, a także stwarzać okazje do bezpiecznego odkrywania siebie i otoczenia. Jeśli przy okazji rodzic da się poznać z innej strony swojemu dziecku, będzie to okazja do pogłębiania relacji. Poczucie własnej wartości i pozytywny obraz siebie budowany jest przy okazji i na podstawie doświadczeń. Toteż w tej małej książeczce znajdziemy ćwiczenia dotyczące samodzielnego podejmowania decyzji i odpowiedzialności, wspierania kreatywności, przygotowywania czegoś dla innych, integrowania trudnych doświadczeń. Sporo ćwiczeń jest okazją do poznawania siebie i własnego wnętrza, podczas tworzenia. Wykorzystując arteterapię czy warsztat pisarza, dziecko może odkryć swoje stany emocjonalne, pragnienia, marzenia. Do tego samego zapraszany jest rodzic, a nierzadko cała rodzina lub przyjaciele dziecka. 
 
Warto pomyśleć – i pozwolić dziecku to odkryć, że dane doświadczenie może być źródłem odmiennych emocji. Deszcz może jednego dnia cieszyć, drugiego smucić czy złościć. To, co dziś wydaje się porażką, może być początkiem dążenia do sukcesu, który dziecko osiągnie jutro czy za rok. Poczucie dumy z odniesionego zwycięstwa może owocować wytrwałością i kolejnymi sukcesami. Tak tworzy się historia życia dziecka, ze słońcami radości, górami dumy, księżycami lęków i smokami złości. Tak, każdego dnia, tworzy się charakter dziecka. Ćwiczenia zaproponowane w tej książce, jak i w całej serii pt. „Szczęście mojego dziecka”, są okazją do towarzyszenia dziecku w tej wielkiej przygodzie. I do poczucia głębokiego sensu naszego rodzicielstwa.
 
Gorąco polecam – książki Gellesa Diederichs to skarbnica pomysłów na rodzinne popołudnia, weekendy i wakacje! I poranki również.
 
Martyna Wieszczeczyńska
Psycholog dziecięcy, żona i mama
 
Jak rozwijać wiarę w siebie. 35 ćwiczeń dla dzieci w wieku 3-10 lat 
G. Diederichs
Wyd. Jedność