Pierwszą część stanowi „Początek podróży”. Jest to wprowadzenie w problematykę zachowania, uczuć, płaczu i dyscypliny. Autorzy opisują tam własne doświadczenia, jakie mieli z wymagającą córką Hayden. Druga część to dorastanie wymagającego dziecka. A w nim: jak nadal uczyć dyscypliny, jak mówić i słuchać oraz czas nagrody nie tylko dla dziecka. W trzeciej części – Historiach Ekspertów znajdują się „Opowieści tych, którzy przetrwali”. Są to najpraktyczniejsze rady z możliwych. Nie dotykają one jedynie postępowania wobec dziecka, ale przede wszystkim rodzicielskich wątpliwości i załamań.
Niewątpliwą zaletą tej książki, jest to, iż pisana jest na podstawie prawdziwych doświadczeń autorów. Nie bez powodu matki często zasięgają opinii innych matek, chociażby dzwoniąc do swojej. W tym przypadku ta książka może z pewnością rozwiać nachodzące wątpliwości. Książka ta nie jest skierowana tylko i wyłącznie do matek ani tylko do ojców. Choć zapewne częściej po taką literaturę sięgają kobiety.
Zazwyczaj polscy czytelnicy zagranicznych tytułów napotykają na problemy kulturowe. W szczególności w tych, które głęboko są osadzone w kulturze autorów. Jednak w przypadku tej książki czytelnik nie ma takich problemów. Pokazane w niej historie z pewnością mogłyby się wydarzyć u nas.
„Księga wymagającego dziecka. Pomocna rodzicom dzieci, które więcej płaczą, trudniej zasypiają, częściej się złoszczą – od narodzin do piątego roku życia” jest bez wątpienia obowiązkową pozycją w bibliotece rodzica.
Malwina Milian
Księga wymagającego dziecka. Pomocna rodzicom dzieci, które więcej płaczą, trudniej zasypiają, częściej się złoszczą – od narodzin do piątego roku życia
William Sears, Martha Sears
Grupa Wydawnicza Relacja – mamania
tłum. Marta Panek
Warszawa 2015