„Nie tylko chusta. Rodzicielstwo bliskości w praktyce”

 
Mayim nie jest typową hollywoodzką gwiazdką. Po ogromnym sukcesie, jaki odniosła już jako nastolatka, grając w sitcomie „Blossom”, nie zatraciła się w popularności, tylko równolegle zadbała o swoje wykształcenie. Doktoryzowała się z neurobiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a jej rozprawa doktorska dotyczyła roli oksytocyny i wazopresyny u osób z rzadkimi schorzeniami genetycznymi.
 
Ma dwoje dzieci. Jej podejście do rodzicielstwa różni się diametralnie od wypielęgnowanych amerykańskich standardów. Wielokrotnie w wywiadach i felietonach opowiadała o osobistym doświadczeniu macierzyństwa oraz o podjętych wyborach rodzicielskich. Obydwu synów urodziła w domu. Często podkreślała istotę karmienia naturalnego oraz budowania bliskiej więzi z dziećmi. W dobie niekwestionowanej  popularności karmienia butelką oraz kultu nienaturalnej samodzielności malutkich dzieci, ona swoich synów karmiła piersią – łącznie ponad 6 lat – długo pozwalała im spać ze sobą oraz nie stosowała behawioralnych treningów wychowawczych. Oprócz tego Mayim jest Certyfikowanym Edukatorem Laktacyjnym.
 
Swoje kompetencje naukowe oraz osobiste doświadczenia połączyła i zebrała w książce „Nie tylko chusta”. Mayim w swobodnym i przystępnym stylu, ale z solidną podstawą naukową, pisze:
o karmieniu piersią – porusza istotę karmienia naturalnego, którym kieruje dziecko i przedstawia proces karmienia z perspektywy mamy, 
o budowaniu bliskiej relacji z dzieckiem – opowiada o naukowych korzeniach teorii przywiązania na przestrzeni lat oraz o tym, jak funkcjonuje ona w praktyce,
o tym, czym jest noszenie dzieci, dlaczego warto nosić oraz skąd wiadomo, że dzieci lubią być noszone.
 
Ale najważniejsze jest to, że Mayim Bialik rozprawia się z mitem Rodzicielstwa Bliskości: „wszystko albo nic”. W swojej podróży przez rodzicielskie dylematy, wzloty i upadki pokazuje, że Rodzicielstwo Bliskości to nie tylko karmienie piersią, nie tylko  co-sleeping, „Nie tylko chusta”.

Nie tylko chusta. Rodzicielstwo bliskości w praktyce
Mayim Bialik
wyd. Mamania, 2015