„Najbystrzejsze dzieciaki na świecie” – książka


Kim, Eric i Tom, zwykli uczniowie amerykańskich szkół, zostają wysłani na roczny program wymiany międzynarodowej do Finlandii, Polski i Korei Południowej. Jak systemy edukacji tych krajów wypadają na tle USA? Wyniki tego eksperymentu i porównania są zaskakujące, szczególnie dla Polski.

Amanda Ripley, dziennikarka śledcza, postanawia wyjaśnić przyczynę różnic w poziomie edukacji w porównywanych krajach. Uzbrojona w wyniki badań i raportów, rozmawia z ekspertami, nauczycielami, rodzicami i przyszłymi pracodawcami uczniów. Jednak najcenniejszym źródłem wiedzy stają się dla niej relacje osób dotychczas w analizach pomijanych – uczniów! Doświadczenia Kim, Erica, Toma oraz ich kolegów pozwalają autorce przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie: jak wychować Najbystrzejsze dzieciaki na świecie?


Amanda Ripley jest dziennikarką śledczą w Time, The Atlantic i innych czasopismach. Jest autorką The Unthinkable: Who Survives When Disaster Strikes – and Why. Jej praca pomogła Time w zdobyciu dwóch nagród National Magazine Awards. Obecnie pełni funkcję Emerson Senior Fellow w Emerson Collective. Mieszka w Waszyngtonie z mężem i synem.

Najbystrzejsze dzieciaki na świecie
Amanda Ripley
wyd. PWN, 2015