Wszystko o rozwoju dziecka w jednym – recenzja książki „Drugi i trzeci rok życia dziecka”

Obecnie, ze względu na pracę zawodową i osobiste zainteresowania skupiam się na ostatniej części, dotyczącej rozwoju malucha. W zasadzie na wszystkie moje rozterki i wątpliwości znajduję odpowiedź w lekkiej, „do poduszki” 768. stronicowej książeczce o 2- i 3-latkach.

Sama książka składa się z czterech części:

1.    Pierwsza część to niemalże 400 stron porad podzielonych na 16 rozdziałów, chronologicznie ułożonych względem kolejnych miesięcy rozwoju dziecka. Każdy z rozdziałów opisuje najpierw miesięczny, potem trochę dłuższy czas, w którym rośnie i rozwija się maluch. Rozdziały podzielone są na części poświęcone temu, co dziecko potrafi w danym okresie robić, czego można oczekiwać podczas badania lekarskiego, co może niepokoić, co warto wiedzieć i co twoje dziecko powinno wiedzieć.

2.    Druga część, to rozdziały poświęcone pielęgnacji, zdrowiu i bezpieczeństwu małego dziecka. Informacje w nich zawarte są tak błahe, jak rady dotyczące pielęgnacji paznokci, ale też i tak poważne, jak właściwa opieka nad dzieckiem ciężko chorym pod względem fizycznym i psychicznym. Są tam również informacje poświęcone właściwemu żywieniu, otyłości dzieci i problemom z niechęcią do jedzenia. Niezmiernie istotnym rozdziałem jest ten dotyczący reanimacji  i resuscytacji. Część: „co może niepokoić”, rozwiewa wiele wątpliwości i wyprowadza rodziców z błędnego przekonania, że ich dziecko jest „inne” i że takie problemy „to tylko z nim”.

3.    Trzecia część to „Dwu- i trzylatek w rodzinie”, składająca się z zaledwie trzech, ale jakże ważnych rozdziałów: dwu- i trzylatek jako rodzeństwo – rozdział rozwiewający wiele niepokojów rodzica i opiekuna, pokazujący mechanizmy działania funkcjonujące w rodzeństwie. Rozdział „jak być rodzicem dwu- i trzylatka” jest czasami jak balsam na rany, własne niepowodzenia stają się niepowodzeniami nie tylko określonej jednostki, no i co najważniejsze – ktoś rozwiązał już kiedyś „moje problemy”. Przejmująca jest część poświęcona chorobie najbliższych dziecka i jego reakcji na tę sytuację. „Formy opieki nad małym dzieckiem” to rozdział przybliżający różne formy opieki, jakie można roztoczyć nad maluchem. Zawiera też istotne uwagi pozwalające na wybór opiekunki. Liczne przykłady tego, na co należy zwrócić uwagę są nieocenione.

4.    Ostatnia, czwarta część to „Wskazówki praktyczne”. Zawiera m.in. wspaniałe przepisy kulinarne – począwszy od uwielbianych przez moją podopieczną „frytek najlepszej szansy”, po skomplikowane przepisy na dyniowe babeczki. Znajdują się tam też domowe sposoby na radzenie sobie ze skutkami chorób i opis dolegliwości, które występują najczęściej. Pod koniec rozdziału widnieje kalendarz szczepień, indeks rzeczowy i mały pamiętnik, w którym prócz uwag z wizyty pediatry można opisać urodziny lub pierwszy dzień w przedszkolu.

Sam spis treści mówi, że publikacja jest skarbnicą wiedzy dla każdego rodzica i opiekuna dziecka. Gdy ktoś ma drugie dziecko, trzecie, gdy siostra ma troje, opieka nad maluchem już jest prostsza, człowiek się oswaja z przypadkami i wypadkami dwu- i trzylatka. Gdy jednak jest się rodzicem po raz pierwszy, to ta książka potrafi krok po kroku przeprowadzić przez kolejne etapy rozwoju dziecka. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest forma pytań (rodzica) i odpowiedzi (autorów) na liczne pytania, jakie trapią mamy i tatusiów. Wiedza wtedy nie jest jedynie suchym faktem, a czytanie tej „rozmowy” pozwala na prostsze przyswojenie informacji. Forma ta pozwala też na zrozumienie faktu, że nie tylko jeden rodzic i jedno dziecko ma jakiś problem, wydawałoby się nie do rozwiązania.

Mogłabym pisać o zaletach tej książki jeszcze długo. Ma ona pewną wadę, w zasadzie nie do rozwiązania – jest ciężka i mało poręczna, ale jest to zupełnie nieistotne, wszak dużo wiedzy zajmuje dużo miejsca… Jest jeszcze jedna „wada”, bardzo subiektywna – nie wiem, komu tej książki nie polecić, więc rozwiązując ten problem, polecam ją wszystkim. Tak, tatusiom też.

Basia Zalewska – pedagog, niania, nauczycielka przedszkola.

Zapraszamy do czytania bloga Basi Zalewskiej

Drugi i trzeci rok życia dziecka
Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee, Murkoff Heidi
Rebis Dom Wydawniczy