POZNAŃ – Dzień Dziecka w Starym Browarze


Dla dzieci od 3 miesiąca życia – „Baby Space”

Wydarzenia artystyczne dla kilkumiesięcznych maluchów to w Polsce prawdziwa rzadkość. Stary Browar jest drugim na świecie i pierwszym w kraju miejscem, w którym ciesząca się uznaniem na świecie serbska choreografka Dalija Aćin Thelander przedstawi swój wielowymiarowy projekt „Baby Space”. Składa się na niego instalacja i prezentowany w niej spektakl taneczny. Zbudowana z miękkiego, bezpiecznego, sprężystego materiału, przyjazna dzieciom przestrzeń wypełniona zostanie muzyką i obrazami – projekcjami video i barwnymi plamami, a na czas spektakli – tancerzami i bajkowymi opowieściami. Zgodnie z założeniem autorki wezmą w niej udział lokalni artyści: tancerze, muzycy, aktorzy, filmowcy i scenografowie.

„Baby Space” jest wydarzeniem specjalnym cyklicznego projektu „Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci” realizowanego przez Fundację Art Stations Grażyny Kulczyk, który koncentruje się na rozwoju nurtu teatru tańca współczesnego dla dzieci. Więcej informacji o „Baby Space”: http://www.starybrowarnowytaniec.pl/event/540 .

Baby Space. Instalacja
Dla kogo: Dzieci od 3 miesiąca do 3 roku życia + dorośli
Miejsce: Słodownia +2, Stary Browar, Poznań
Kiedy: 1-9 czerwca, godz. 14-18
Wstęp: wolny

Baby Space. Spektakl
Dla kogo: Dzieci od 3 do 18 roku życia + dorośli
Miejsce: Słodownia +2, Stary Browar, Poznań
Kiedy: 1 i 2 oraz 8 i 9 czerwca, godz. 10, 11.30, 13 (czas trwania: 30 minut)
Wstęp: 10 zł/osoba

Koncepcja, scenografia, choreografia: Dalija Aćin Thelander
Asystent scenografa, wykonanie scenografii : Agnieszka Gierach
Poezja: Malina Prześluga
Muzyka: Wojciech Morawski
Video: Kacper Lipiński
Tancerze: Marta Romaszkan, Kacper Lipiński, Monika Kiwak, Dusko Stamenic
Koordynacja: Alicja Morawska-Rubczak, Sandra Lewandowska
Produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Dla dzieci od 5 roku życia – „Artfabet – od słowa do słowa”

Będzie artystycznie, edukacyjnie i… alfabetycznie. W Dniu Dziecka, a także 2, 5, 6 i 7 czerwca, w parku Starego Browaru zagoszczą ogromne litery. Instalacja ta będzie punktem wyjścia do prowadzonych przez artystów warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży „Artfabet – od słowa do słowa”. Mali uczestnicy zajęć, inspirowani przez artystów, poszukiwać będą znaczeń i skojarzeń pomiędzy literą a słowem, a następnie różnymi technikami plastycznymi udekorują nimi wielkie litery, tworząc finalną ekspozycję, którą będzie można oglądać w parku do 9 czerwca 2013. Artfabet jest jedną z atrakcji tegorocznego 19. Biennale Sztuki dla Dziecka organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Warsztaty „Artfabet – od słowa do słowa”:
Dla kogo: Dzieci od 5 roku życia
Miejsce: Park Starego Browaru, Poznań
Kiedy: 1 i 2 czerwca o godz. 11 i 15  oraz 5, 6 i 7 czerwca o 9, 12 i 17 (czas trwania: 2 godziny)
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona.
Rezerwacja miejsc:
1 i 2 czerwca – Punkty Informacyjne Starego Browaru: tel. 0-61 859 60 50 i 0-61 667 14 00, [email protected]
5, 6 i 7 czerwca – Centrum Sztuki Dziecka: tel. 666 391 233, [email protected]

Program:

1 czerwca
godz. 11:00-13:00 – literka „I” jak Inwazja. Prowadzenie: Tadeusz Wieczorek
godz. 11:00-13:00 i 15:00-17:00 – literka „D” jak Dom. Prowadzenie: Krzysztof Wosik
godz. 15:00-17:00 – literka „B” jak Bunkier. Prowadzenie: Agata Tworek i Kamila Bończak

2 czerwca
godz. 11:00-13:00 i 15:00-17:00 – literka „D” jak Dom. Prowadzenie: Krzysztof Wosik
godz. 11:00-13:00 i 15:00-17:00 – literka „B” jak Bunkier. Prowadzenie: Agata Tworek i Kamila Bończak
5, 6 i 7 czerwca – godz. 9:00-11:00, 12:00-14:00 i 17:00-19:00.

Autor projektu Artfabet: Krzysztof Wosik
Prowadzący: Agata Bończak, Monika Goetzendorf-Grabowska, Lucyna Kaczmarkiewicz, Barbara Kaczorowska, Małgorzata Kalinowska, Lucilla Kossowska, Sebastian Moń, Beata Marcinkowska, Martyna Nowak, Marta Tracewska, Kamila Tworek, Tadeusz Wieczorek, Krzysztof Wosik.

19. Biennale Sztuki dla Dziecka, w ramach którego Artfabet zagości w parku Starego Browaru, potrwa od 2 do 8 czerwca. Ponad 13 tysięcy dzieci i dorosłych będzie mogło wziąć udział w kilkudziesięciu wydarzeniach – koncertach, spektaklach, warsztatach, wystawach, pokazach filmów oraz innych twórczych przedsięwzięciach. Harmonogram został ułożony w sposób umożliwiający uczestnictwo grupom przedszkolnym i szkolnym, a także rodzicom z dziećmi w godzinach popołudniowych oraz w weekend. Zdecydowana większość punktów programu jest bezpłatna. Organizatorem biennale, którego partnerem jest Stary Browar, jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Więcej informacji: http://www.biennaledladziecka.pl/.

Artystyczny Dzień Dziecka to kolejne ogólnodostępne przedsięwzięcie edukacyjno-artystyczne Starego Browaru. Podobnie jak inne realizowane tutaj działania wpisuje się ono w ideę 50 50 – bazę filozoficzną wszystkich projektów Grażyny Kulczyk, zakładającą, że 50% każdego przedsięwzięcia stanowi sztuka, a drugie 50% determinuje specyfika danego przedsięwzięcia. Dzięki takiemu podejściu w miejscach takich jak Stary Browar możliwe jest doświadczanie sztuki w zwykłych, codziennych sytuacjach.

Termin: 1-2. 06.
Miejsce: Poznań