Wakacyjny obóz rodzinny

 
W tym roku odbędą się dwa turnusu i dwie różne propozycje. 
 
Prowadzący, czyli kto i co oferuje: 
 
Agnieszka Stein (psycholog, współtwórczyni portalu Dzikie Dzieci, propaguje Rodzicielstwo Bliskości, prowadzi warsztaty dla rodziców):
 
Podczas wyjazdu chciałabym zaprosić rodziców do wzięcia udziału w serii spotkań, warsztatów, które będą służyły polepszeniu ich relacji z dziećmi, zbudowaniu zaufania do własnych umiejętności rodzicielskich i poznaniu sposobów radzenia sobie z rodzicielskimi wątpliwościami, ale i wyzwaniami. Tematyka spotkań będzie odpowiedzią na potrzeby uczestników, ich zainteresowania oraz ich aktualne życiowe sytuacje. Obejmie ona też i to, co na bieżąco pojawi się w czasie naszych spotkań i w trakcie trwania wyjazdu.

Postaram się zadbać o to, żeby każdy rodzic wyniósł z tych spotkań garść pomysłów na pomnożenie rodzinnej radości i spokoju. Zależy mi również na tym, aby każdy podczas warsztatów czuł się bezpiecznie i mógł korzystać z nich w sposób zgodny z własnymi potrzebami. W prowadzeniu spotkań będę się opierać o idee Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy.
 
Monika Szczepanik (pedagog, autorka bloga W świecie Żyrafy, prowadzi warsztaty empatycznej komunikacji):
 
W czasie obozu proponuję cykl spotkań, warsztatów, w czasie których wspólnie będziemy zgłębiać Porozumienie bez Przemocy.
 
PbP jest sposobem odbierania i postrzegania siebie, innych i świata. To sposób patrzenia przez pryzmat potrzeb, które są uniwersalne. Istotę PbP stanowi: wzajemny szacunek, empatia, rozpoznawanie i nazywanie uczuć, odkrywanie ukrytych za nimi potrzeb oraz poszukiwanie strategii wzbogacających życie. PbP jest dla tych, którzy chcą żyć w zgodzie z sobą, nawiązywać prawdziwie relacje i wyrażać siebie z szacunkiem dla drugiej osoby. Będę wspierać rodziców w ich relacjach z dziećmi.
 
Jarek Żyliński (psycholog i wychowawca, pisze blog, na którym dzieli się z rodzicami swoją wiedzą i umiejętnościami):
 
W pracy z rodzicami, także podczas obozu, pracuję w dużym stopniu nad pogłębianiem umiejętności rozumienia potrzeb dzieci, rozumienia komunikatów, jakie nam nadają nie tylko mową, ale swoim zachowaniem, zabawami, bajkami, rysunkami itp. Im lepiej rozumiemy potrzeby drugiego człowieka i potrzebujemy przekazać mu swoje potrzeby, tym łatwiej jest nam znaleźć płaszczyznę porozumienia. Ta zasada szczególnie sprawdza się w przypadku dzieci.
 
Daniel Wierzbicki (instruktor sportów wszelakich):
 
W czasie wyjazdu zaopiekuję się Waszymi dziećmi. Zamierzam się z nimi dobrze bawić, mając nadzieję, że i one dołączą do mnie z entuzjazmem. Leśne przygody, zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, eksploracja łąk, pól i strumyków – to moja propozycja dla Waszych pociech. Będziemy szukać, budować, odkrywać, malować, wycinać, tańczyć i śpiewać, i będziemy chcieli to robić zarówno sami, jak i z Wami.

Kiedy, gdzie i z kim? 
 
7- 13 lipca 2014
Obóz z Porozumienie bez Przemocy i Wychowaniem Korzennym, czyli z Moniką i Jarkiem
 
Kiczory 120
34 – 483 Lipnica Wielka
http://www.agroturystykaorawa.pl/
 
19 – 26 lipca 2014 
Obóz z Porozumieniem bez Przemocy i Rodzicielstwem Bliskości, czyli z Agnieszką i Moniką  
 
Kotlina Kłodzka
Bielice 2
57-550 Stronie Śląskie