Plaga próchnicy u dzieci i nastolatków. Skąd to się bierze?

Próchnica to choroba zakaźna, która atakuje tkanki twarde zęba. Wywoływana jest przez bakterie i objawia się demineralizacją, czyli ubytkami w zębie. Bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy znajdują się na powierzchni zębów, w przestrzeniach międzyzębowych oraz na języku i są dostarczane przede wszystkim ze spożywanym jedzeniem.
 
Do czynników odpowiedzialnych za powstanie tej choroby zaliczamy przede wszystkim wspomniane już działanie bakterii, ale także nadmierne spożycie pokarmów zawierających węglowodany i cukry, co stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które w ten sposób otrzymuję doskonałe warunki do rozwoju. Im bardziej podatne i osłabione są nasze zęby, tym łatwiej próchnica zaatakuje. Jeśli więc nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wapnia, cynku, fosforu i fluoru, szkliwo będzie osłabione i próchnica znacznie łatwiej je uszkodzi. Wszystkie te czynniki wysypujące jednoczenie to najlepszy przepis na kwalifikującą się do leczenia próchnicę.

Ogromną rolę w profilaktyce próchnicy odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej. Jeśli przypilnujemy, aby nasze dziecko dokładnie myło zęby dwa razy dziennie, nitkowało przestrzenie międzyzębowe oraz używało płukanek, to ryzyko próchnicy zębów będzie znacznie mniejsze. Możemy jeszcze je ograniczyć, zmieniając jadłospis naszego dziecka. Tutaj cukier warto zastąpi ksylitolem, czyli naturalnym słodzikiem pozyskiwanym z brzozy. Jest on nie tylko nieszkodliwy dla zębów, ale wręcz działa na nie korzystnie, dzięki właściwościom antybakteryjnym. Ksylitol zawarty w pastach to środek, który działa właśnie przeciw próchnicy. Pamiętajmy jednak, aby wybrać odpowiednią past dla naszego dziecka. Dzieci w przedziale wiekowym 4-7 powinny używa pasty z ksylitolem oraz z fluorem o stężeniu 500ppm, natomiast dla dzieci w wieku 8-18 lat zalecane jest 900ppm fluoru. Ponadto, w jadłospisie powinniśmy ograniczyć produkty zawierające węglowodany, słodkie napoje gazowane, a skupić się na spożyciu odpowiedniej ilości produktów zawierających wapń (mleko i produkty mleczne, szpinak), fosfor, cynk (orzechy) i fluor (owoce morza, ryby, woda, herbata).

Jeżeli zęby naszego dziecka zaatakuje próchnica, nie powinniśmy zwlekać z odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego i wdrożeniem leczenia. Rodzice często odwlekają wizyty, wmawiając sobie, że tak naprawdę próchnica wcale nie jest problemem, a dziecko nie skarży się na ból. I tak jest przez chwilę. Później próchnica atakuje głębsze rejony zęba, dociera do miazgi i atakuje promieniującym, trudnym do zniesienia bólem, a leczenie tak zaawansowanej próchnicy jest długie, żmudne i niestety kosztowne. Tak więc, im wcześniej wybierzemy się z dzieckiem do dentysty, tym łatwiejszy i szybszy będzie proces leczenia.
 
Beata Michalik – Studentka 3 roku na kierunku zdrowie publiczne. Prowadzi badania w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej u dzieci. Od ponad roku pracuje w firmie Shop-dent, a jej życie zawodowe jest związane bezpośrednio z szerzeniem wiedzy na temat profilaktyki chorób i higieny jamy ustnej. Produkty do higieny jamy ustnej nie mają już przed nią tajemnic.