Rodzicu, wysyłasz dziecko na kolonie? Psycholog podpowiada, na co powinieneś zwrócić uwagę


Z czasem pojawia się taki moment, w którym zastanawiasz się, czy właśnie teraz powinieneś zapisać swoją pociechę na pierwsze w życiu kolonie. Masz wiele wątpliwości, bo wiesz, że nie każdy wyjazd jest udany i martwisz się, czy dobrze trafisz. Mimo wszystko żywisz w związku ze swoim pomysłem liczne nadzieje: Twoje dziecko pozna nowych kolegów i koleżanki, doświadczy czegoś niezapomnianego, a przy okazji nauczy się nieznanych dotąd rzeczy. 

Wychodząc naprzeciw pytaniom rodziców, którzy cały czas rozmyślają nad posłaniem swojego dziecka na zorganizowany wakacyjny wyjazd, podpowiadam, na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań. 

Kto może opiekować się moim dzieckiem? – wychowawca wypoczynku

To jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie rodzice: Jakie wymagania musi spełniać osoba, która będzie zajmować się moim dzieckiem? Dorośli często zastanawiają się, czy opiekunem może zostać każdy. Otóż… nie. Może nim być wychowawca wypoczynku. 

Wychowawcą wypoczynku może zostać osoba, która:

ukończyła 18 lat
ma średnie wykształcenie 
posiada predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą
odznacza się dobrym stanem zdrowia
ma ukończony kurs na wychowawcę wypoczynku 

Ostatni wymieniony punkt jest bardzo ważny, ponieważ osoba zakwalifikowana do wzięcia udziału w szkoleniu musi spełnić pozostałe wymagania. Natomiast w momencie otrzymania pozytywnego wyniku egzaminu, do którego należy przystąpić na zakończenie kursu, imię i nazwisko kursanta zostaje wpisane do rejestru Kuratorium Oświaty. 

Ilu podopiecznych pozostaje pod opieką jednego wychowawcy?

Rodzice zastanawiają się, czy ich dziecko otrzyma należytą uwagę, czy jego potrzeby zostają zauważone, a reakcja na nie – w razie potrzeby – będzie szybka. 
Przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997r. jednoznacznie mówią, iż pod opieką jednego wychowawcy nie może być więcej niż 20 uczestników wypoczynku. W przypadku, gdy zajmuje się on dziećmi poniżej 10 roku życia, ta liczba nie może przekroczyć 15 osób. Liczba ta ulega zmniejszeniu, jeżeli podopiecznymi są dzieci i młodzież niepełnosprawna wymagająca stałej opieki. Zmniejszenie liczby uczestników następuje w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

Wychowawca kolonii i jego obowiązki . Masz prawo to wiedzieć

Każda osoba pracująca na stanowisku wychowawcy od momentu przyjęcia do chwili oddania dzieci, ma obowiązek sprawować nad nim pełną opiekę. Tworzy on grupę wychowawczą, której członkowie mają dobre relacje między sobą, ale również podporządkowują się ustalonym zasadom. Pracownik taki opracowuje tygodniowy plan zajęć dla swoich podopiecznych i nadzoruje je zgodnie z tymi wytycznymi. Codziennie prowadzi poranną gimnastykę, monitoruje higienę osobistą uczestników i właściwy ubiór, w zależności od pogody i rodzaju wykonywanych czynności danego dnia. Bezwzględnie zapoznaje podopiecznych z regulaminem kolonii, zasadami bezpieczeństwa i sam ich przestrzega. Ponadto współdziała z pozostałą częścią kadry, informuje pielęgniarkę o zaobserwowanych stanach chorobowych wśród dzieci i młodzieży, a także pełni dyżury kontrolujące wszystkich uczestników wyjazdu, według wcześniej ustalonego grafiku ze współpracownikami. 
Pamiętaj, że masz prawo zapytać wychowawcę o jego kwalifikacje i obowiązki. Każdy rodzic powinien je znać. 

Właściwy moment na kolonie. Kiedy to JUŻ? 

Mamo, Tato, przed nami trudny temat. Dość formalności. Musimy porozmawiać o tym, w jakim wieku najlepiej wysłać dziecko po raz pierwszy na kolonie. Rozmyślasz, czy jest już gotowe, czy nie będzie za bardzo tęsknić, czy nic mu się nie stanie… Tymczasem nie zawsze wiek ma aż tak wielkie znaczenie. Często chodzi tutaj o samo podejście dziecka i to, ile już wypracowało. Czy ma za sobą noclegi poza domem – bez Was? Dobrym przykładem może być „szalona” noc u koleżanki/kolegi albo wakacje u cioci. Jak Twoja pociecha to zniosła? Czy była zadowolona, czy może dzwoniła do Ciebie, abyś zabrał/a ją do domu?

Kolejna ważna sprawa to samodzielność. Ile Twoje dziecko jest w stanie samo zrobić? Czy pomimo tego, że jest już duże, nadal pakujesz mu plecak? Czy potrafi po sobie posprzątać? Nie musisz go zmuszać do pilnowania higieny osobistej, a na wieść o nowych obowiązkach, reaguje z ciekawością? 

Jedno jest pewne – warto zapisać dziecko na takie kolonie, gdzie grupa będzie w zbliżonym wieku, a sam wypoczynek będzie przebiegał pod ustalonym hasłem, np.
„Poznajemy przyrodę”; „Uczymy się grać na cymbałkach”; „Taniec poplątaniec”, itp. Podczas takiego wyjazdu Twoja pociecha nauczy się czegoś, a może nawet będzie mogła rozwinąć jakiś talent. Często rodzice zapisują swoje dzieci na obozy zgodnie z ich zainteresowaniami (obozy taneczne, strażackie, harcerskie), jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. Kolonie z ogólnymi zasadami pracy też są fajne – można poznać różnorodne osobowości.

Podsumowując, gdy Twoje dziecko jest samodzielne i dobrze znosi rozłąkę – wiek 6 lat to minimum, aby wyjazd był satysfakcjonujący dla Twojej pociechy. I Ty, Drogi Rodzicu, również będziesz zadowolony. 

Kolonie wybrane. A jak przygotować się do wyjazdu?

Razem. Na zasadzie przyjemnej nauki. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat tego, jak mogą wyglądać kolonie, na które ma wyjechać. Opowiedz mu trochę o tym, że pozna nowe osoby, które mogą się od niego różnić. Przekaż dobre wartości odnośnie relacji międzyludzkich. Na takich wyjazdach dzieci często zdobywają pierwsze doświadczenia w zakresie koleżeństwa. To ważne, by właściwie je do tego przygotować. 

Nadzoruj proces pakowania, by Twoja pociecha nie zapomniała niezbędnych rzeczy. Organizator powinien przekazać informacje na temat bagażu. W zależności od tego, jakie miejsce wybraliście, potrzebne będą określone przedmioty. 

Nie bój się zadawać pytań – masz do tego prawo. Nie można wiedzieć za dużo, za to można za mało. 
 
Autor: mgr Magdalena Rachubińska – psycholog, psychoterapeuta, pedagog i wychowawca wypoczynku. Pracuje w Poradni Medsolver w Łodzi  (http://www.medsolver.pl/)