Lepsze od telewizora – recenzja książki „365 niegłupich zabaw po szkole. Jak nie spędzać czasu przed ekranem”

Tak jak w przypadku poprzedniej recenzowanej książki tej autorki („365 zabaw dla bystrych brzdąców…”), tak i ta podzielona jest na tematyczne rozdziały, by czytelnikowi łatwiej było znaleźć interesujące zagadnienia. W książce znajdują się propozycje różnorodnych aktywności na każdą porę dnia i roku, dla chłopców i dziewcząt o różnych zainteresowaniach i zdolnościach. I tak, nasza młodzież może skorzystać z prostych i pysznych zabaw kulinarnych, przyjrzeć się sztuce pisania listów, kartek i podziękowań, albo przeczytać praktyczne rady na temat naprawiania i majsterkowania. A gdy szare komórki dzieci chcą popracować, odsyłam do rozdziałów z zagadkami logicznymi i matematycznymi. Oprócz tego w książce można znaleźć wiele inspiracji i odkryć w sobie nieznane talenty, chociażby poprzez zabawę w teatr, odkrywanie muzyki, ogrodnictwa, rękodzieła i wielu innych dziedzin, zarówno artystycznych, jak i humanistycznych, czy przedmiotów ścisłych.

Autorki nie zapominają o ekologii i próbie pokazania, że każdy jest odpowiedzialny za swoje działania i o tym, że należy pamiętać o środowisku, w którym żyjemy. Ciekawostką są dwa pierwsze rozdziały książki, pokazujące, jak młody człowiek może zacząć dorabiać do swojego kieszonkowego, albo jak udzielać się społecznie, ucząc się przy tym przedsiębiorczości i zaradności.

Dając tak szeroki wachlarz rozwiązań i pomysłów, Sheila Ellison i Judith Gray pragną pokazać młodym ludziom i ich rodzicom, że istnieje wiele alternatyw spędzania wolnego czasu i telewizja wcale nie jest jedynym pomysłem, a na pewno nie jest najlepszym.

Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę, niezależnie od tego, czy jest się dzieckiem, rodzicem czy dziadkiem lub pracownikiem świetlicy. Ważne, by chcieć skorzystać z proponowanych rozwiązań.

Karolina Zakrzewska – mama, absolwentka psychologii

365 niegłupich zabaw po szkole. Jak nie spędzać czasu przed ekranem
Sheila Ellison, Judith Gray
wyd. W.A.B., 2011