„Szczególne doświadczenie o książce „Projekt Matka – niepowieść” Małgorzaty Łukowiak

Teraz dzień to otwieranie oczu przez małą, lepką łapkę, worek od kapci, śniadanie, zepsuty silnik, dowózka na balet, zapalenie ucha – jakoś tak inaczej. Ktoś po raz pierwszy usiadł, ktoś zadał tysięczne pytanie, ktoś kończy przedszkole, ktoś wyznaje ci miłość i kolejny, kolejny, kolejny dzień za Wami.  

Łukowiak pisze o swoim wchodzeniu w macierzyństwo i o budzeniu się w macierzyństwie. O tych momentach, kiedy spośród tysięcy zadań, automatyzmów i reagowania na dziecięce potrzeby wyłania się chwila na świadomość siebie. Forma zapisu jest niecodzienna i dość niesamowita. Kojarzy mi się ze strumieniem świadomości – biegiem myśli, im dalej w macierzyństwo, tym bardziej nieposkładanych i… praktycznych. A do tego w formie scenek z życia.

Na „Projekt Matka” składa się dojrzałość do macierzyństwa i długi okres starania się o dziecko – „robienia dziecka”, pracowitego, nieudanego, wspieranego luteiną. Aż wreszcie ono przychodzi, kiedy chce. Towarzyszymy bohaterce w pierwszej ciąży, celebrowanej tydzień po tygodniu, okraszonej wyostrzonymi zmysłami, kryzysami i kopaniem w wątrobę. Rodzi Nowego Człowieka. Notatki się skracają, zagęszczają. Wszystko póki co jest po raz pierwszy… a potem po raz drugi… notatki się skracają… życie staje się gęstsze… a potem po raz trzeci… I notatki wydłużają się nieco… Samo życie.

O codziennym maglu, łączeniu rzeczy niemożliwych, przyziemnym szczęściu i nieziemskich absurdach, o świecie niemowlęco-przedszkolno-wczesnoszkolnym i wyzwaniu odnajdywania siebie wśród tysięcy „mamo”  – pisze kobieta myśląca, z dobrym piórem i o świetnym wyczuciu absurdów rodzicielstwa.  Co by się nie mówiło w celu zachowania politycznej poprawności, bycia rodzicem trzeba doświadczyć, żeby wiedzieć, o co chodzi. Teraz też, przeglądając książkę do recenzji, łapię się na szerokim uśmiechu.

Wspaniała, żywa, świetnie napisana książka, która niczym w lustrze odbija prawdę o tym, jak jest. I do której się wraca. Bardzo polecam.

Katarzyna Wozinska – psycholog i trenerka, założycielka Centrum Słowo – Psychologia z Duszą (www.centrumslowo.pl). Pracuje w Poznaniu, prowadząc m.in. konsultacje i terapię. Prywatnie żona oraz mama.

Tytuł: Projekt Matka. Niepowieść
Autor: Małgorzata Łukowiak
Wydawnictwo: Świat Książki, 2012