„Szczęśliwe dziecko, czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych” – recenzja książki

 
Zachęcam do przeczytania rozmowy Ireny Stanisławskiej z psycholog – Aleksandrą Piotrowską, czyli książki „Szczęśliwe dziecko, czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych”. To nie jest kolejny poradnik, ale wywiad. I właśnie w formie tkwi wyjątkowość tej książki. Nie potrzeba cytować dokładnych wyników badań psychologicznych, nie trzeba zamieszczać rozbudowanej bibliografii. Wystarczy autorytet, który pomoże rodzicowi wytyczyć cele wychowawcze i drogę do nich prowadzącą. Skorzystajcie z zaproszenia do uczestnictwa w tej rozmowie, a jestem pewna, że znajdziecie wskazówki pomocne w wychowaniu dzieci.
 
Cele wychowawcze są uniwersalne, drogi do nich prowadzące również, różne są natomiast dzieci które są obiektem wychowania. I na to uwrażliwia nas rozmówczyni: każde dziecko jest inne. Jedno chodzi jak w zegarku, życie z drugim jest pełne niekończących się niespodzianek. Jedno potrzebuje smoczka, drugiemu nawet siłą go nie wepchniemy. Jedno żegna się z pieluchami z dnia na dzień, inne wyszukuje ustronne miejsca, by w nim załatwić „grubszą sprawę”. Karmienie, nocnikowanie, usypianie, stymulowanie rozwoju, tworzenie z dziećmi bliskości i pozwalanie im na samodzielność, to wyzwania, które stoją przed każdym rodzicem, nie można ich ominąć. Opisane są w wielu poradnikach, przy pomocy różnych teorii. Aleksandra Piotrowska wytycza wśród tych teorii bezpieczną ścieżkę, prowadzącą do harmonijnego rozwoju. Zdziwimy się, jak bardzo jest na czasie, np. przekonując do karmienia dzieci według zasad BLW. 
 
Współczesny rodzic ma opanowane podstawy psychologii rozwoju dziecka. Tylko że psychologia to nie magia, nie uwalnia od problemów wychowawczych. Wiedza jest cenna, ale najważniejsze jest podejście wychowawcze rodzica. Trafnie ujęło to autorka: „Wychowujemy nie przez gadanie, ale wywoływanie i organizowanie aktywności”. Musimy oddziaływać własnym przykładem, a nie przez słowa. I problemy będą! Najlepiej przygotować się na nie jeszcze przed pojawieniem się dziecka. Już we wstępie czytelnicy są zachęcani do przeczytania tej książki w czasie oczekiwania na potomka.
 
W rozmowie Piotrowskiej i Stanisławskiej poruszane są także bardziej skomplikowane, choć powszechne tematy, jak rozwód rodziców czy masturbacja dziecięca. Piotrowska porusza też temat współpracy z dziadkami. Nie chcę zdradzać puent każdego z tych rozdziałów, ale mogę zapewnić, że są odkrywcze.
 
W pełni zgadzam się ze zdaniem promującym tę książkę, autorstwa Doroty Wellman: „Ta książka może uczynić nas mądrzejszymi rodzicami! Mimo że styl wypowiedzi może nie przypaść wszystkim do gustu (tak było w moim przypadku), warto sięgnąć do tej pozycji i przeczytać wszystkie rozdziały. To mądra książka, a wychowując, powinniśmy kierować się mądrością”.
 
Gorąco polecam!
 
Martyna Wieszczeczyńska – Psycholog dziecięcy, żona i mama
 
Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych 
Aleksandra Piotrowska, Irena A. Stanisławska
Wyd. Zielona Sowa, 2016