Zdiagnozowanie przyczyn moczenia nocnego to często proces długotrwały. Wiele dzieci dobrze odpowiada na leczenie, ale terapia może trwać dłuższy czas i wymaga cierpliwości. Dla dziecka jednak każda noc, po której budzi się w mokrym łóżku, jest trudnym doświadczeniem. Jak poradzić sobie ze skutkami moczenia i co zrobić, aby możliwie najbardziej ograniczyć przypadki jego występowania? Sprawdźcie nasze podpowiedzi.
Zasady przyjmowania płynów i pokarmów
Gdy tylko zaczniemy podejrzewać, że dziecko ma problem moczenia nocnego, warto wprowadzić w życie pewne zasady. Ich celem jest regulacja pęcherza moczowego i maksymalne ograniczenie przypadków zmoczenia się w nocy. Najważniejsze jest to, aby tuż przed snem nie podawać dziecku żadnych płynów. O odpowiednie nawodnienie trzeba zadbać w ciągu dnia, tak aby na około 2 godziny przed snem nie piło już niczego. Zwróćcie uwagę na to, co pije wasze dziecko. Soki owocowe czy tzw. napoje kolorowe wzmagają produkcję moczu w nocy. Zaobserwujcie, czy jakiś rodzaj napoju powoduje częstsze korzystanie z toalety. Jeśli tak, unikajcie go. Przyjmowanie niektórych pokarmów, szczególnie w godzinach wieczornych, również może wpłynąć na nadmierną produkcję moczu. Zrezygnujcie z produktów zawierających kofeinę, z nabiału oraz owoców o dużej zawartości wody (np. arbuzy, winogrona, cytrusy).
Odpowiedni rytm dnia
Warto wytworzyć sobie pewne nawyki, które wpłyną na regulację pęcherza. Dziecku pomoże przede wszystkim systematyczne przyjmowanie płynów w regularnych odstępach czasu. Konsekwencją tego jest dbanie o systematyczne oddawanie moczu w ciągu dnia. Dodatkowo warto przypomnieć dziecku, aby tuż przed snem skorzystało z toalety.
Jeśli dziecko boi się wstawać w nocy, zostawienie zaświeconej lampki może okazać się pomocne i zachęci do skorzystania z toalety.
Wsparcie psychologiczne
Warto mieć świadomość, że dziecko nie ma wpływu na to, czy moczy się w nocy, czy nie. To sytuacja niezależna od niego, nie powinno się więc go o nią obwiniać. Choć przyczyny nocnego moczenia leżą w fizjologii, a nie psychologii, to jego skutki mają ogromny wpływ na samopoczucie, rozwój i zachowanie osoby dotkniętej tym problemem. Dlatego takie dziecko potrzebuje wsparcia i wyrozumiałości. Warto budować atmosferę zrozumienia, aby dać mu poczucie bezpieczeństwa.
Nie zapominajmy o niezwykle korzystnym wpływie czytania bajek terapeutycznych. Jeśli nie masz pomysłu, jak z dzieckiem rozmawiać albo jak mu pomóc, sięgnij po odpowiednią książkę.
Więcej informacji na temat moczenia nocnego, przyczyn i sposobów radzenia sobie z problemem znajdziecie na www.suchyporanek.pl
Karolina Bury