Rodzice dziecka z ADHD – Nie poddawajmy się!


Nie poddawajmy się! Nie możemy się poddać, bo co wtedy stanie się z naszym dzieckiem? Co będzie, gdy odpuścimy? Co będzie, gdy przestaniemy wychowywać, wspierać? Jak będzie wyglądało jego życie, gdy przestaniemy walczyć? Gdy przestaniemy pracować nad dzieckiem, pokazywać mu, co jest dobre, a co złe, uczyć je, jak się zachowywać, żeby być akceptowanym społecznie, uczyć organizacji życia?
 
Kiedyś, gdy mój syn był w trzeciej klasie szkoły podstawowej, usłyszałam od wychowawczyni takie słowa:
 
„Państwa syn ma szczęście, że urodził się w takiej rodzinie. W rodzinie, która dba i walczy mimo wszystko. Inaczej poszedłby na zmarnowanie. Mieliśmy tu takiego chłopca w szkole. Tylko, że ta rodzina nie interesowała się dzieckiem. Widuję go czasem. Poszedł na zmarnowanie. Gdyby urodził się w takiej rodzinie jak wasza…”.
 
I właśnie dlatego nie możemy się poddawać. Niezależnie, czy jesteś matką lub ojcem samotnie wychowującym dziecko, czy tworzycie pełną rodzinę – dbajcie o siebie jak najbardziej możecie w tej sytuacji, aby mieć siłę, aby nie odpuszczać.

Uczcie się, czytajcie mądre książki, aby rozpoznawać objawy, aby być silnym w wiedzę i móc edukować otoczenie, w tym szkołę. Wprowadzajcie zasady i konsekwencje, aby stworzyć latarnię morską dla dziecka. Budujcie systemy motywacyjne, aby wyrabiać dobre nawyki. Chwalcie, wspierajcie, aby budować, i tak często zachwiane, poczucie własnej wartości dziecka.

Ważne: NIE POZOSTAWAJCIE SAMI. Z tą ideą rozpoczęłam pisanie tego cyklu artykułów – abyście nie pozostawali sami.

Szukajcie wsparcia, gdzie się da. Szukajcie miejsca, które wesprze was merytorycznie oraz osób, którym można się wypłakać. Szukajcie okazji dla robienia czegoś dla siebie, aby wyjść z koła kręcącego się wokół dziecka. Szukajcie możliwości regeneracji, aby mieć siłę do dalszej pracy.

Bądźcie silni i z podniesioną głową rozwijajcie swoje dzieci. Jakie jest inne wyjście?

Małgorzata Adria – Doświadczona mama nastolatka z ADHD. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa ADHD. Certyfikowany Mediator Oświatowy PCM

 
 

_m

Prowadzi blog www.adhd-dziecko.pl. Prowadzi warsztaty dla rodziców na temat radzenia sobie z dzieckiem nadpobudliwym oraz konsultacje indywidualne na skype. Autorka książek: „Oswoić ADHD u dziecka” www.eb.adhd-dziecko.pl„Budowanie systemu motywacyjnego dla dziecka”www.system.adhd-dziecko.plAutorka internetowego Kursu dla rodziców „Jak lepiej radzić sobie z dzieckiem nadpobudliwym” www.adhd-dziecko.pl/kurs-dla-rodzicow/ oraz Kursu Mądrego Chwalenia www.adhd-dziecko.pl/madre-chwalenie-dziecka/
 

Czytaj recenzję książek Małgorzaty Adriioswoic_baner_200 system_baner_m