WARSZAWA – Café Empatia: czy możemy dogadywać się lepiej?

W inspirującej przestrzeni Apteki Sztuki na otwartych spotkaniach uczestnicy mają okazję poznawać sztukę komunikacji opartą na metodzie Porozumienie Bez Przemocy (Nonviolent Communication NVC) Marshalla B. Rosenberga. To metoda pracy wykorzystywana z sukcesami m.in. w programach dla szkół i na warsztatach umiejętności wychowawczych dla rodziców, ale także w biznesie, czy mediacjach.

Na spotkania składają się: mini-wykłady, dyskusje, ćwiczenia w grupach i w parach, a także gry i zabawy. To wszystko pozwoli nam na przyjrzenie się temu, jak się wyrażamy, co możemy w tym zmienić, aby być usłyszanym w taki sposób, w jaki tego pragniemy; co ułatwia usłyszenie innych, kiedy mówią rzeczy, których wolimy nie słyszeć.

Program: listopad/grudzień 2013
 
co czwartek w godz. 18.30 – 20.30
 
w Galerii Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5 w Warszawie
 
prowadzenie: Magdalena Sendor – trenerka, coach, mediatorka
 
Aktualne informacje o spotkaniach znajdziesz na stronie: www.strefaporozumienia.pl i www.aptekasztuki.eu
 
Czy zmiana nawyków językowych może zmienić nas samych, nasz sposób myślenia, działania, a w efekcie wpłynąć na nasze najbliższe otoczenie a w dłuższej perspektywie nawet zmienić świat na taki, w którym chcesz żyć i się rozwijać?
 
W inspirującej przestrzeni Apteki Sztuki co czwartek wieczór spotykamy się na otwartych spotkaniach, które są okazją do poznania sztuki komunikacji inspirowanej metodą Porozumienie Bez Przemocy (Nonviolent Communication NVC) Marshalla B. Rosenberga.
 
Metodę mogłyby opisać słowa porozumienie z mocą czy porozumienie przez kontakt. W kilku słowach, PBP jest metodą, która udostępnia nam narzędzia, pozwalające na lepsze komunikowanie się, myślenie i używanie naszej siły. Jej celem jest tworzenie jakościowego kontaktu między ludźmi poprzez stymulowanie wrodzonej skłonności ludzi do słuchania innych i zaspokajania swoich potrzeb i potrzeb innych osób.
 
PBP opiera się na kilku założeniach, które w powiązaniu z umiejętnością nazywania uczuć i potrzeb, które pojawiają się w nas i w drugim człowieku, pozwalają rozniecić nasze wrodzone skłonności do empatii:

  •  ludzie we wszystkim co robią i zawsze, kiedy to robią, próbują zaspokoić swoje potrzeby
  • potrzeby wszystkich ludzi są równie ważne
  • wszyscy ludzie chcą współpracować, jeśli ich potrzeby zostaną wzięte pod uwagę dzięki tej współpracy (nie muszą być zaspokojone, ale usłyszane).
  • kontakt jest priorytetem; przedkładaj kontakt nad rozwiązanie

 
Formuła spotkań:

Na spotkania składają się: mini-wykłady, dyskusje, ćwiczenia w grupach i w parach, a także gry i zabawy. To wszystko pozwoli nam na przyjrzenie się temu, jak się wyrażamy, co możemy w tym zmienić, aby być usłyszanym w taki sposób, w jaki tego pragniemy; co ułatwia usłyszenie innych, kiedy mówią rzeczy, których wolimy nie słyszeć – cały czas, w rytmie 4 kroków, będziemy tańczyć wokół empatii, szczerości, kontaktu z samym sobą i drugim człowiekiem.
 
Każde spotkanie składa się z krótkiego wstępu teoretycznego, a następnie z ćwiczeń umiejętności empatycznej komunikacji na wymyślonych bądź żywych przykładach uczestników. W czasie spotkania uczestnicy wypowiadają się i biorą udział w ćwiczeniach jedynie wówczas, gdy mają na to chęć i czują się komfortowo.

 
Cena: jedno spotkanie: 30 zł; karnet na 4 spotkania  – 100 zł (do wykorzystania do marca 2014 r.)

 
14 listopada Obserwacje – co zrobić, by nie oceniać?
           
Jesteś jednym wielkim egoistą i tyle!” – jak potoczy się rozmowa, gdy tak ją zaczniesz?
A jeśli spróbujesz tak: „Od dwóch tygodni ani jednego wieczoru nie spędziliśmy razem.” W czasie spotkania sprawdzisz jak nasz język nafaszerowany jest etykietkami i ocenami  oraz jak one na Ciebie wpływają.
 
21 listopada Uczucia – czy wszyscy je mamy?

Świat   próbuje się dzielić na tych, co mają uczuć aż zanadto (kobiety) i na tych, co ich nie mają (mężczyźni). A jednak uczucia ma każdy i to te miłe i te niemiłe. Tylko niektórzy są ich świadomi, a inni nie – bez podziału na płeć. Wiedza o nich jest jednak bardzo      przydatna – prowadzą nas one bowiem do naszych motywacji. A gdzie mieszkają uczucia? Będziemy to   sprawdzać!
           
28 listopada Potrzeby – nie mylić z zachciankami i strategiami

To piękny temat na Wielki Tydzień – choć o religii nie będziemy mówili ani słowa. Co mnie        motywuje? Za czym tęsknię? Czemu czasami jak no przecież mówię, czego chcę:       Chcę, byś mnie kochała! Chcę, abyśmy dziś poszli do opery! okazuje się, że się nie          rozumiemy i zaczynają się ciche dni.
 
5 grudnia Prośby – a może żądania ubrane w prośby?

Być może zdarzyło Ci się, iż poprosiłeś o coś, na co otrzymałeś odmowę i zaraz po tym wpadłeś w furię? Mi się zdarzyło. Cóż, moja prośba była żądaniem. A czemu się zezłościłam? Opowiem na spotkaniu. Proszę przyjdźcie tłumnie!
 
12 grudnia Tak za nie – Kiedy mówię nie, mówię nie czemuś… ale jakiej rzeczy mówię wtedy tak?
 
19 grudnia Złość piękności szkodzi, gdy się jej nie wyraża a jak ją wyrazić, by nie zaszkodzić innym?
 
O prowadzącej:

Magdalena Sendor – mediatorka  trenerka – z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Ukończyłam roczne Studium Porozumienia bez przemocy Marshalla B. Rosenberga (2008-2009), Trening skutecznego rodzica Thomasa Gordona (2008), Intensywny kurs mediacji wg Porozumienia bez przemocy (2010/2011/2012), warsztat Wspieranie skutecznej współpracy w organizacjach (2011), Needs-based Coaching  (2013).

Jest autorką książki „Noś swoje dziecko. Dlaczego, jak i w czym” (wyd. Harmonia, 2008) oraz współautorką „Dogadać się z dzieckiem. Coaching. Empatia. Rodzicielstwo. (wyd. CoJaNaTo 2013).
 
Magdalena Sendor: „Moje obecne działania idą w trzech kierunkach, choć mają jeden cel: budowanie KONTAKTU.

1. Strefa Porozumienia – mediacje, coaching indywidualny i grupowy, dla wszystkich, którzy pragną w konflikcie zobaczyć szansę na porozumienie – www.strefaporozumienia.pl
2. Ekodzieciak – warsztaty i praca indywidualna z rodzicami w zakresie empatycznej komunikacji z dzieckiem (noszenie w chustach, masaż, werbalna komunikacja) – www.ekodzieciak.pl
3. Akademia Noszenia Dzieci – szkolenia dla doradców i personelu medycznego w zakresie noszenie dzieci w chustach i wspierającej naturalny rozwój pielęgnacji w pierwszym roku życia – www.akademianoszenia.pl