Czy moczenie nocne można wyleczyć?

Przez moczenie nocne twoje dziecko nigdy nie wyjeżdża na wakacyjne obozy i kolonie? Nawet pobyt u dziadków wywołuje u niego ogromny stres? Już tak nie musi być! To schorzenie można całkowicie wyleczyć. Nie zwlekaj, spraw, by twoja pociecha cieszyła się beztroskim letnim wypoczynkiem i suchym porankiem każdego dnia.

Niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu u dzieci powyżej 5. roku życia – taka jest fachowa definicja zjawiska nazywanego przez specjalistów enurezą. W Polsce schorzenie to dotyka około 300 000 małych pacjentów w wielu 5-14 lat (Kiliś-Pstrusińska K., „Moczenie nocne – niedoceniany problem u dzieci”; Fam Med & Pri Care Review 2008, 10, 3: 897-902).

Błędne stereotypy

Wielu rodziców niestety zwleka z szukaniem pomocy. Nocne moczenie nadal traktuje się bowiem błędnie jako efekt zaburzeń emocjonalnych dziecka lub zaniedbań wychowawczych. A w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie – to nieleczona enureza może powodować problemy psychologiczne u najmłodszych. Dziecko, które moczy się w nocy, czuje wstyd, zażenowanie, ma bardzo niskie poczucie własnej wartości, jest też wykluczone z wielu aspektów codziennego funkcjonowania, jak na przykład wakacyjne wyjazdy do rodziny, krewnych, na kolonie czy obozy.

Moczenie nocne da się wyleczyć

Najistotniejsze zatem jest to, by mieć świadomość, że moczenie nocne jest schorzeniem, które można wyleczyć. Jego przyczynami są bowiem aspekty czysto medyczne, jak nadmierna produkcja moczu w nocy, niemożność obudzenia się lub zmniejszona pojemność pęcherza moczowego. Wystarczy odpowiednia terapia, by całkowicie wyeliminować problem. Lekarz rodzinny lub pediatra pomogą ustalić zasadnicze przyczyny występowania u dziecka moczenia nocnego i zalecą najlepsze możliwości leczenia. Terapia może obejmować tzw. trening pęcherza, zastosowanie alarmu wybudzeniowego czy przyjmowanie leku. Metody te są czasami stosowane łącznie lub wymiennie.

Kampania „Suchy Poranek”

Warto też pamiętać o tym, że dziecko moczące się w nocy potrzebuje zrozumienia i wsparcia rodzica. Pozytywna motywacja, szczera rozmowa, czytanie bajek terapeutycznych dają mu poczucie bezpieczeństwa i niwelują stres związany z tą kłopotliwą dla całej rodziny dolegliwością. W ramach propagowania wiedzy na temat moczenia nocnego u dzieci została wydana książka pt. „Jak Tymek został detektywem”. Jest ona także dostępna w formie audiobooka i w wersji dla dzieci lubiących bajki oglądać.

Właśnie pojawiła się nowość – film, na którym historię Tymka czyta znany aktor Wiktor Zborowski. Wszystkie formy publikacji można bezpłatnie zamówić, obejrzeć lub pobrać na stronie www.suchyporanek.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 9 =