„Serce dębu” – spektakularny film!

7 października do kin trafi „Serce dębu” – spektakularny i wciągający film, który prezentując kolejne cztery pory roku, stanowi liryczną odę do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura.

Ten film to najlepszy detoks jaki można sobie wymarzyć. Można przy nim odpocząć, uspokoić głowę, oderwać się od miejskiego zgiełku, blokowisk, po prostu odetchnąć…

zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=iBGbOjroWAg

Dąb jest uważany za króla drzew. Symbolizuje siłę i trwałość. To największe i najpotężniejsze drzewo lasów półkuli północnej. Dla wielu to synonim nadziei pokładanej w życiu i przyszłych pokoleniach. W centrum „Serca dębu” stoi stuletnie drzewo i jego ekosystem. To coś więcej niż żywa roślina – to siedlisko. Mieszkają na nim liczne zwierzęta, rośliny i grzyby.

Ten widowiskowy film ma niezwykłą, godną wszystkich filmowych nagród obsadę: wiewiórki, ryjkowce, sójki, mrówki, myszy polne… Intrygi pomiędzy kilkoma bohaterami rozgrywają się na przestrzeni różnych pór roku. Na tej roślinnej monadzie każdy ma do odegrania jakąś rolę. Na tym drzewie każdy ma swoje miejsce. Na czubku drzewa – sójka – jak woźny ostrzega, że zbliża się niebezpieczeństwo. U podnóża drzewa niekwestionowanym szefem jest wiewiórka. Pod ziemią polne myszy doświadczają zalania nory podczas raptownej burzy. Muszą odnaleźć wszystkich członków rodziny zanim zaczną zbierać żołędzie na zimę. Maleńkie ryjkowce miały szczęście podczas pogodowej anomalii. Patrząc z ich perspektywy – przeżyły najgorsze tsunami, jakie może sobie wyobrazić człowiek. Mieszkańcom dębu zagrażają też inne niebezpieczeństwa. Suspensu nie powstydziłby się Hitchcock.

 

Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego dostojnego drzewa. Poznajcie wpadających z wizytą przyjaciół, zbłąkanych wędrowców, czułych kochanków, złych sąsiadów oraz bezwzględne drapieżniki. Warto zanurzyć sie wszystkimi zmysłami w ten cudowny mikrokosmos.

Widzowie stają się świadkami niesamowitych historii, które rozgrywają się na drzewie i w jego pobliżu. Musi dochodzić do reprodukcji, aby gatunki i ich ogromna bioróżnorodność przetrwały. To symfonia narodzin, choć nie bez dysonansów. Dąb daje życie innym stworzeniom, jednak wpływają one na obfitość żołędzi. Narodziny nowego drzewa to wynik kruchej równowagi. Twórcy prezentują nam fascynujące życie pojedynczego żołędzia jako odzwierciedlenie cyklu życia dębu. Kiedy żołądź spada z drzewa nie wiemy – czy zacznie gnić, zostanie zjedzony przez dzika, czy porzucony gdzieś przez sójkę? A może jego los przypieczętuje wiewiórka…

 

Historie opowiedziane w „Sercu dębu” pokazują dzikie piękno w wyjątkowy sposób, odczytując sekrety bioróżnorodności: aby odkrywać, pokazywać i uwrażliwiać dzięki bliskości i kruchości. Widzowie od początku do końca filmu trwają w muzycznej symfonii natury. Nie ma żadnego komentarza z offu. Słyszymy wyłącznie śpiew i inne akustyczne ślady filmowych bohaterów, którym towarzyszy oryginalna muzyka. To wyjątkowa zmysłowa podróż do serca dębu i do świata jego mieszkańców.

 

Strona filmu: https://serce-debu.bestfilm.pl

 

Z okazji kinowej premiery filmu „Serce dębu”, wiosną 2023 roku, we współpracy z Fundacją Las na Zawsze, posadzony zostanie nowy las! Z każdego zakupionego biletu na film „Serce dębu” część kwoty zostanie przeznaczona na akcję sadzenia lasu. Posadź z nami las! 10 biletów – to 1 m2 lasu!

Premierze filmu towarzyszy również specjalnie na tę okazję wydana NIEMAPA DĘBY– czyli nietypowy przewodnik, który za pomocą zabawnych ilustracji i angażujących tekstów przedstawia ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę. NIEMAPA DĘBY zaprasza do wspólnego odkrywania niezwykłych drzew, jakimi są dęby. Dąb jest na pierwszy rzut oka – wielki, majestatyczny i okazały. Z bliska – to mały świat dla niezliczonych istot. Warto go poznać i sprawdzić, jakie tajemnice skrywa.

Serię tworzą Mamy Projekt, a ilustracje do NIEMAPY DĘBY wykonał Tomek Kaczkowski. Wersja elektroniczna dostępna jest na stronie www.niemapa.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *