WARSZAWA – Zrozumieć świat – o autyzmie i o różnym postrzeganiu świata


Co to jest autyzm? Jakie są jego główne symptomy? Jak wcześnie go wykryć? Co mogą zrobić rodzice? Autyzm u dziecka to dla rodzica wyzwanie. Dla niektórych rodziców ogrom zadań związanych z opieką nad takim dzieckiem stanowi ciężar trudny do udźwignięcia, innych mobilizuje do podejmowania różnorodnych wysiłków, a nawet staje się dla nich źródłem rozwoju. To, w jaki sposób rodzice radzą sobie w tej sytuacji, zależy od wielu czynników, znacznie wykraczających poza ich własne cechy, predyspozycje, system wartości czy motywację. W trakcie kawiarni porozmawiamy nie tylko o problemach rodzin, ale też o osobach z autyzmem w najbliższym otoczeniu, o tolerancji i o zrozumieniu. Wykład przeznaczony jest dla wszystkich, niezależnie od tego, czy problem autyzmu dotyczy ich bezpośrednio czy chcą po prostu dowiedzieć się wielu ciekawych i ważnych rzeczy.
 
W sali dla dzieci będziemy z dziećmi rozmawiać o inności, różnorodności i różnym postrzeganiu świata. Zastanowimy się, dlaczego warto wspierać się nawzajem i rozumieć swoje czasem zupełnie różne sposoby odbierania otoczenia. Warsztaty będą opierać się na elementach pracy z różnorodnością. Dzieci będą mogły sprawdzić jak ich rówieśnicy odbierają świat. Jak go „widzą” niewidomi, głuchoniemi, głusi, jak wygląda z perspektywy osoby na wózku, osoby wysokiej, osoby niskiej, osoby z autyzmem, osoby o kulach. Poznają wiele punktów widzenia i sami doświadczą różnych odbiorów rzeczywistości. Przekonają się o ich wartości. Spotkanie przeznaczone jest dla wszystkich dzieci, niezależnie od wieku czy stopnia sprawności.
 
Część dla rodziców poprowadzi prof. Ewa Pisula, a warsztaty dla dzieci animatorzy pracujący z różnorodnością.

Prof. Ewa Pisula – wykłada psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, znakomita specjalistka w dziedzinie dziecięcych zaburzeń rozwojowych, szczególnie autystycznym spektrum zaburzeń, psychologiczną sytuacją rodziców i rodzeństwa dzieci z zaburzeniami rozwoju oraz stresem i radzeniem sobie ze stresem u dzieci i młodzieży. Kierowniczka Zakładu Psychologii Rehabilitacyjnej. Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, członkini Rady Upowszechniania Nauki PAN. Jest autorką kilku książek dotyczących autyzmu. W swojej ostatniej książce „Rodzice dzieci z autyzmem”(2013) dotyka kwestii doświadczania stresu przez rodziców, jego przyczyn, przebiegu oraz radzenia sobie z nim, analizuje interakcje rodziców z autystycznym dzieckiem oraz obraz dziecka w ich oczach.                                                                      

Wstęp jest wolny, ale pierwszeństwo będą miały osoby zapisane:
 
Formuła Kawiarni nauki jest prosta:
 
W jednej sali rodzice rozmawiają z  przedstawicielem świata nauki o tym, jak rozmawiać z dziećmi o… np. o autyzmie i różnym postrzeganiu świata. Jeśli Twoje dziecko zadaje Ci setki pytań, na które nie zawsze potrafisz odpowiedzieć, szukasz nowych pomysłów na ciekawe zabawy lub po prostu chcesz się czegoś ciekawego dowiedzieć – przyjdź koniecznie!  W drugiej sali dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach i pokazach naukowych prowadzonych przez animatorów, popularyzatorów nauki, pisarzy popularnonaukowych książek dla najmłodszych. Będziemy rozmawiać, robić eksperymenty oraz opowiadać o prawdziwej nauce. 
 
Kawiarnia nauki dla rodziców i dzieci Fundacji MaMa
Termin: 20 listopada (środa), 17:30 – 19:00
MaMa Cafe, Wilcza 27 b
Listopadowa środa – 20.11., godz. 17:30-19:00