„Bliźnięta atakują” – recenzja książki

Autorki poradnika „Bliźnięta atakują”, Sandra Nowak i Marta Kuligowska chyba właśnie tak pomyślały, postanowiły wesprzeć rodziców, pokazać, że nie są sami i udowodnić, że można dać radę w każdej sytuacji.

Książkę podzieliłabym na dwie części. Pierwszą część stanowi typowy poradnik. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące wyprawki szpitalnej, snu, karmienia, chorób dziecięcych. Autorki podpowiedzą, czym kierować się przy wyborze bliźniaczego wózka, opiszą swoje sposoby na rodzinne podróże czy zakupy, oraz znajdziemy tu ciekawe i praktyczne tabelki (także do kserowania), pomocne w uporządkowaniu typowego dnia z maluchami.

Sandra Lewandowska i Marta Kuligowska opisują swoje przykłady, dzielą się historiami z życia swoich bliźniąt, dlatego książkę czyta się bardzo dobrze, trochę tak, jakby uczestniczyło się w babskim spotkaniu, okraszonym wspomnieniami mam. Ta pierwsza część zdecydowanie nie jest tylko dla rodziców bliźniąt, ale dla wszystkich spodziewających się dziecka, bo znaleźć można tu dużo praktycznych porad i wskazówek.

Druga część książki jest dla każdego, kto ciekawy, jak wygląda życie w rodzinie dwa plus dwa i więcej. Są to wywiady z rodzicami bliźniąt (oczywiście wśród nich znajdziemy też wywiady z autorkami). Znajdziemy tu historie zabawne, czasem dramatyczne, chwile szczęścia i łez, czyli po prostu życie. Także dorosłe bliźnięta opowiedzą, jak bycie bliźniakiem wpływa na życie dziecka i osoby dojrzałej. Na koniec rozdział poświęcony znanym bliźniętom i znanym rodzicom bliźniąt, a także rozdział o ciekawostkach ze świata bliźniąt.

Choć sama mam jedno dziecko, to do książki zajrzałam z ciekawością i nie nudziłam się podczas lektury, dlatego polecam.

Karolina Zakrzewska
– mama, absolwentka psychologii, ciocia bliźniaczek

Bliźnięta atakują
Sandra Nowak, Marta Kuligowska
wyd. Pascal, 2011