WARSZAWA – Festiwal Globalny – Lokalnie

Poprzez organizację Festiwalu Polska Akcja Humanitarna, która od dwóch dekad pomaga potrzebującym w Polsce i na świecie, pragnie przyczynić się do zwiększenia wiedzy Polaków na temat problemów globalnych i wzbudzenia świadomości występujących powiązań między naszymi codziennymi wyborami, a życiem mieszkańców w krajach rozwijających się.  

Przestrzeń, w której będzie odbywał się Festiwal Globalny-Lokalnie zostanie podzielona na  6 stref tematycznych.

Strefa Spotkań

W tej strefie poznamy dziennikarzy, fotografów, pracowników organizacji pozarządowych, a także autorów książek wydawanych przez Polską Akcję Humanitarną. Goście przybliżą uczestnikom Festiwalu temat pomocy humanitarnej, odniosą się do współczesnych konfliktów, a także opowiedzą o miejscach w których działa PAH. Rozmowy poprowadzi Marcin Pośpiech (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz Paweł Loroch (Kuchnia TV).

Żywa biblioteka

Tutaj zamiast kart książek, będzie można przejrzeć karty historii zaproszonych gości. Chętni będą mieli swoistego rodzaju okazję spotkania się twarzą w twarz z osobami współpracującymi z Polską Akcją Humanitarną.  

Rozmówcy:

Rafał Hechmann – koordynator pomocy natychmiastowej PAH (Sri Lanka 2004, Powódź w Polsce 2010, Strefa Gazy 2009, Libia 2011, Syria 2012, Róg Afryki 2011, Haiti 2010)
Bartek Wrześniowski – fotograf
Marcin Suder – fotograf
Agnieszka Bajtyngier i Sylwia Kulczyk – autorki książki „Świadomi i pomocni”
Kasia Szeniawska i Błażej Popławski – autorzy książki „Gorzka Czekolada”
Adam Leszczyński – dziennikarz Gazety Wyborczej oraz autor książki „Dziękujemy za palenie”
Leszek Tur – pracownik misji PAH w Czeczeni
Paulina Szczygieł – koordynatorka misji PAH w Sudanie Południowym
Olga Mielnikiewicz – szefowa misji PAH w Afganistanie

Strefa warsztatowa

Dla tych, którzy chcą poznać zjawiska masowej produkcji żywności i odzieży oraz dowiedzieć się, jak być odpowiedzialnym konsumentem, Polska Akcja Humanitarna przygotowała serię warsztatów.

„Noś się odpowiedzialnie” z Anną Paluszek – wolontariuszką PAH oraz działaczką Clean Clothes Campaign

„ZaPLONuj zmiany w swojej kuchni’” z Grzegorzem Łapanowskim – prowadzącym programu  Szkoła na Widelcu, który podczas wspólnego gotowania w Pałacu Kultury i Nauki pokaże, jak przyrządzić smaczne i ciekawe potrawy w sposób globalnie odpowiedzialny. Więcej o Grzegorzu pod adresem www.grzegorzlapanowski.pl, www.szkolanawidelcu.pl

„Mikołajkowe przeTWORZENIE” z Kreatywną Kasią,  podczas warsztatów, będzie można stworzyć niebanalny upominek świąteczny, używając materiałów pochodzących z recyklingu Więcej o Kasi pod adresem: www.kreatywnakasia.pl

Strefa filmowa

Fani kina znajdą tu ciekawe dokumenty poruszające kwestie dotyczące zmian klimatycznych, a także produkcje szukające odpowiedzi na pytanie, dlaczego w różnych częściach świata występuje niedobór żywności. Tutaj też o godz. 19.30 odbędzie się również pokaz filmu „Spragniony Świat”, po którym organizatorzy zaproszą do dyskusji na temat prawa do wody, a także zaprezentują nową książkę PAH „Prawo do wody – w perspektywie gospodarczej, politycznej i społecznej.”   

Strefa gier

Dla entuzjastów aktywnej zabawy przewidziane zostały gry „Pogromcy globalnych wyzwań – misja Pałac” oraz „Woda w Sudanie”.

Podczas gry „Pogromcy globalnych wyzwań – misja Pałac” uczestnicy będą mogli wziąć udział w edukacyjnym spacerze po Pałacu Kultury i Nauki, podczas  którego zdobędą wiedzę z zakresu globalnych wyzwań i współzależności, oraz dowiedzą się, jaki wpływ na procesy zachodzące na świecie mają ich działania. Wielkoformatowa gra planszowa „Woda w Sudanie” przybliży graczom problem niedoboru wody na świecie.

Strefa informacyjno-edukacyjna

Tutaj będzie można porozmawiać z osobami pracującymi w PAH, otrzymać materiały informacyjne dotyczące działalności Fundacji. W tej strefie odbędą się również konkursy dotyczące wiedzy na temat problemów globalnych, uchodźstwa i repatriacji.

Podczas Festiwalu będzie można również przejść szybki kurs języka lingala i wziąć udział w warsztatach szamańskiego tańca Kibikuri. Kulinarni smakosze skosztują kurdyjskich i kongijskich przysmaków.

Rewizje dla PAH

Na głównej scenie Festiwalu Globalny-Lokalnie wystąpi zespół Noodle. Koncert jest częścią Festiwalu Rewizje Sztuki 6 – imprezy poświęconej przeglądowi polskiej kultury niezależnej.

Termin: 8.12.2012
Godz. od 12.00
Miejsce: Pałac Kultury i Nauki, II p., Warszawa
Kontakt: www.pah.org.pl
Koszt: wstęp wolny