Przedszkole to nie diabeł rogaty – recenzja książki „Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu”

Prawie nigdy nie jest łatwo. Rodzice, mimo powtarzanej mantry – w przedszkolu jest fajnie, w przedszkolu jest fajnie – zderzają się z wrześniem i dzieckiem chcącym iść do przedszkola jak kot do wody. Mama słyszy rano w szatni „ty mnie już nie kochasz”, tata, odbierający dziecko po zajęciach, słyszy z ust swego oczka w głowie „było strasznie, już tu więcej nie przyjdę”. Nie ma jednej metody na to, jak zapobiec wrześniowym dramatom, tak jak nie ma takich samych dzieci. Jednak jest wiele sposobów, które mogą pomóc dziecku złagodzić lęk i stres. Jak więc przygotować małego człowieka na to wielkie wydarzenie?

Wśród wielu poradników, informatorów i forów internetowych, radzących, jak podołać wyzwaniu pod nazwą „świeżo upieczony przedszkolak”, wartościową lekturą jest z pewnością książka „Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu” autorstwa Jovanki Jovičić.

Tak jak zapisy do przedszkolnej grupy odbywają się dużo wcześniej, zanim pojawi się Ten Pierwszy Września, tak i przygotowania do niego powinny odbywać się z odpowiednim wyprzedzeniem. O tym, jak przygotować Dziecko do przedszkola, zanim Ono tam trafi, mówi właśnie ten podręcznik do przedmiotu „rodzic przed przedszkolem”.

Publikacja zaczyna się od rozdziału „Poczucie bezpieczeństwa – przestrzeń rozwoju”, budującego wspaniałą historię o tym, jak wychowywać dziecko tak, by było szczęśliwe. Dziecko z poczuciem bezpieczeństwa to dziecko otwarte na świat i niebojące się nowego, czyli na przykład przedszkola, ale nie tylko. Autorka radzi, jak podbudowywać dziecko, rozwijać jego pewność siebie i poprzez przykłady prawidłowych i złych zachowań pokazuje, jak w prosty sposób sprawić, by maluch wiedział, że jest kochany, bezpieczny i pewny wsparcia rodzica.

Dalsze rozdziały są równie wartościowe jak pierwszy. Zawierają trafne wskazówki na temat tego, jak uczyć, jak rozwijać szacunek do samego siebie i do innych, jak nazywać emocje i jak o nich rozmawiać, w jaki sposób stymulować rozwój mowy i bogactwo słownictwa poprzez proste rozmowy i codzienne kontakty. Ale to nie wszystko, autorka opisuje również, jak ważne są umiejętności społeczne w prawidłowym rozwoju dziecka i jak kontakty międzyludzkie mogą rozwijać osobowość.

Nie tylko psyche, ale i rozwój fizyczny ma znaczenie. Rozwijanie dziecięcych umiejętności z zakresu motoryki, czyli ogólnej sprawności, jak i tej manualnej, potrzebnej do precyzyjnych ruchów, pomaga w budowaniu własnej wartości i pewności siebie.

Jeden z rozdziałów dotyczy zmysłów. To, jak dziecko widzi świat, jakie zapachy są mu miłe, a jakie wstrętne, również ma znaczenie. Dziecko smakuje świat wszystkimi zmysłami, czasami całkiem dosłownie, liżąc lodowe sople. Mówiąc dziecku: poczuj, powąchaj, dotknij, stwarzamy z młodego człowieka wspaniałego odkrywcę, który chętny nowego – z radością podejmie się nowego wyzwania, jakim jest przedszkole.

Dla autorki i dla każdego z nas samodzielność ma ogromne znaczenie. Nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie, czasami sytuacja stresowa wywołuje u dziecka wycofanie się z samodzielnych zadań. Autorka pokazuje, jak metodą drobnych kroczków rozwijać dziecko tak, by przed pierwszym dniem w przedszkolu było pewne swych umiejętności i by wiedziało, że przedszkole to nie egzamin z bycia samodzielnym, a miejsce, gdzie tej samodzielności się uczy.

Rozdział wieńczący pracę Jovanki Jovičić to moment kulminacyjny przygotowań, czyli dzień rozłąki. Autorka opisuje sposoby przygotowania się do rozdzielenia dziecka z rodzicem. To nie jest łatwe, zarówno dla dorosłego, jak i przede wszystkim dla dziecka, jednak szereg metod tu opisanych z pewnością ułatwi start w nieznane, w przedszkole.

Publikacja jest bardzo wartościowa, przydatna zarówno rodzicom, jak i nauczycielkom przedszkola. Jako wychowawca grupy trzylatków serdecznie polecam.

Basia Zalewska – pedagog, niania, nauczycielka przedszkola.

Zapraszamy do czytania bloga Basi Zalewskiej

Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu
Jovanka Jovičić
tłum. Dušan-Vladislav Paždjerski i Ewelina Chacia
wyd. Beauty In Sp. z o.o. Press Sp. k., Mała Psychologia