Dla poszukujących inspiracji – recenzja książki „Wspieranie rozwoju dziecka”

Na ratunek rodzicom przychodzą książki, poradniki, których w księgarniach znaleźć można bardzo dużo. Jedną z takich pozycji jest  „Wspieranie rozwoju dziecka”, autorstwa Cornelii Nitsch i prof. Geralda Hüthera.  

Znajdziemy tam ponad 350 propozycji zabaw z dziećmi i dla dzieci. Zabawy te są w jasny i przejrzysty sposób posegregowane w spisie treści, pod względem obszarów, na które mają działać i które mają pobudzać. Są pomysły na aktywność w domu, na powietrzu, propozycje zabaw muzycznych, rozwijających mowę, kreatywność, skłaniających do główkowania i pomagających w odkryciu osobowości dziecka.

Dodatkowo, aby ułatwić rodzicom wybór zabawy i zawęzić obszar poszukiwań – przy każdej zabawie znajduje się informacja, do jakiej kategorii wiekowej skierowana jest propozycja i z czego będzie trzeba korzystać (są to na ogół przedmioty, które posiadamy w domu, albo tanie i łatwo dostępne – balony, farbki do ciała itp.). Każdy rozdział rozpoczyna się mini-wykładem, dotyczącym obszaru, który będzie pobudzany (np. informacje o rozwoju mowy u dzieci,  tabelka pokazująca rozwój w określonym wieku dziecka, przykładowe pytania rodziców i odpowiedzi specjalistów).

Ważne jest to, że autorzy, zachęcając do zabaw z dziećmi, jednocześnie podkreślają, że każda taka zabawa powinna sprawiać radość przede wszystkim dziecku, no i żeby znaleźć kompromis między dobra zabawą, a pobudzaniem mózgu do rozwoju – bo nie każda zabawa musi przynosić wymierne, rozwojowe efekty. A nasze dziecko nie zawsze musi mieć ochotę na to co my i nie w każdej dziedzinie musi być najlepsze i najmądrzejsze.

Książka nie przyciągnęła mnie okładką, ale wydaje się być pomocna i warto do niej zaglądać, szukając inspiracji do zabawy.

Karolina Zakrzewska

„Wspieranie rozwoju dziecka”
Cornelia Nitsch, Gerald Hüther
przeł. Przemysław Hodyra
Wyd. Olesiejuk, 2011