O szkołach muzycznych Yamaha

W Szkołach Muzycznych Yamaha każdy może znaleźć miejsce dla siebie: niemowlęta (od 4. m-ca życia), dzieci kilkuletnie, młodzież, a także seniorzy. Najmłodsi mogą pracować w takich grupach, jak np. Niemowlaki w Krainie Dźwięków, Szkraby i Muzyka, Cudowny Świat Muzyki, czy Dźwiękoludki. Po ukończeniu programu wczesnodziecięcego bardzo młodzi adepci sztuki mogą wybrać dla siebie naukę gry na właściwie każdym instrumencie, choć najpopularniejsza jest nauka gry na keyboardzie (Fun Key) oraz gitarze klasycznej. Miłośnicy muzyki rozrywkowej często decydują się na Szkołę Muzyki Rozrywkowej Yamaha, w ramach której można rozwijać zdolność gry na perkusji, gitarze basowej czy elektrycznej.

Ważnym celem prowadzonych zajęć dla wszystkich uczniów jest z jednej strony rozwój ich kreatywności, pobudzanie wyobraźni i poszerzanie pasji, a z drugiej – wspomaganie koncentracji i pogłębianie inteligencji. Dzięki zajęciom w grupach uczniowie mają także okazję rozwijać inteligencję emocjonalną i właściwe zachowania społeczne, współpracując ze sobą wzajemnie.

Wczesnodziecięca edukacja muzyczna

Szkoły Muzyczne Yamaha mają do zaoferowania kilka ciekawych programów skierowanych do najmłodszych dzieci. Pierwsze z nich to Niemowlaki w Krainie Dźwięków oraz Szkraby i Muzyka. Najmłodsze dzieci uczestniczą w zajęciach razem z rodzicami, co pozwala na wzmocnienie i pogłębienie wzajemnych relacji.             

W pierwszym okresie życia, sprzyjającym intensywnemu ogólnemu rozwojowi, dzieci uczą się swobodnego odkrywania świata muzyki, uaktywniając przy tym takie zmysły, jak np. słuch, dotyk, wzrok, smak. Podczas zajęć wykorzystywane są ilustrowane książeczki z piosenkami i wierszykami, opisującymi różne sytuacje z życia codziennego najmłodszych (m.in. sen, ząbkowanie, nauka mowy, w grupie starszej Szkraby – przyroda, zwierzęta, zawody, święta). W trakcie każdego spotkania muzyka pełni główną rolę, nie dając miejsca często zbędnym słowom i komentarzom nauczyciela. Przy muzyce, która jest prezentowana z nagrania znajdującego się na specjalnie przygotowanych płytach CD lub granej na instrumencie przez nauczyciela,  dzieci poznają i uczą się świata poprzez wspólny śpiew, ruch, taniec, grę na małych instrumentach (m.in. bongosy, bębenki, tamburyna, trójkąty). Ważnym elementem lekcji jest wspólne słuchanie muzyki klasycznej. Dzieci z grupy starszej, Szkraby, wykonują także drobne prace plastyczne oraz uczą się różnorodnych zabaw ruchowych.

Jednak wielokrotnie podkreślanym, głównym celem prowadzonych przez Szkoły Yamaha zajęć jest rozbudzanie entuzjazmu w kontakcie z muzyką.

Do dzieci pomiędzy 4 i 6 r. ż. skierowane są takie programy, jak Cudowny Świat Muzyki i Dźwiękoludki. W tym wieku dzieci potrafią już zapamiętać i wykonać samodzielnie różne piosenki, wierszyki, zaczynają się także zaznajamiać z podstawami gry na keyboardzie. Ważnym punktem zajęć jest wprowadzanie ćwiczeń rytmicznych i solfeżowych oraz podstawowej terminologii muzycznej. Dzięki regularnym spotkaniom „z muzyką“ młodzi uczestniczy otrzymują szansę na rozwój potencjału intelektualnego oraz cech osobowościowych. Szkoła Yamaha daje także możliwość poszerzania wiedzy na kursach Mali muzycy oraz Tworzymy muzykę, podczas których już kilkuletnie dzieci mogą uczyć się tworzenia własnych utworów i prostych aranżacji, co wpływa na rozwój ich wyobraźni i kreatywności.

Każdy ma szansę, by zgłębiać tajniki muzyki, ponieważ Szkoła Yamaha wychodzi z założenia, iż nie ma ludzi niemuzykalnych. Szeroka oferta proponowanych programów pozwoli odnaleźć własne miejsce każdemu, kto interesuje się muzyką. Może okaże się, że ktoś odnajdzie swoje powołanie na całe życie…

Ewa Fabiańska – Urodzona w Toruniu kompozytorka i aranżer. Ukończyła studia I stopnia z muzykologii w Poznaniu, obecnie kończy studia na Wydziale Kompozycji w poznańskiej Akademii Muzycznej oraz studiuje w Konserwatorium Muzycznym w Wiedniu. Tworzy muzykę akustyczną, elektroniczną oraz do animacji. Fanka Saariaho, Kilara i Grechuty. Jeśli nie komponuje, to spędza czas przy dobrej książce, filmie, pisze artykuły lub jest gdzieś w podróży.

http://www.yamahaszkola.pl/index.html