Świętujcie Dzień Babci i Dzień Dziadka

W tym roku Dzień Babci wypada w poniedziałek, zaś dzień dziadka we wtorek. Choć przedszkola z pewnością uhonorują dziadków  w tygodniu okazjonalnym przedstawieniem, a miejskie atrakcje aż kipią od propozycji wspólnej zabawy w kawiarniach, klubach malucha itp., może warto poświętować z dziadkami także prywatnie, weekendowo?

Najbliższy weekend aż się prosi, by oddać go dziadkom na wyłączność.

Doceńmy fakt, że babcia i dziadek (czy też już tylko babcia lub tylko dziadek) wciąż z nami są i uświadommy dziecku, jak wiele im zawdzięczamy. Jeśli któregoś z dziadków już zabrakło, pięknym gestem będzie wspomnienie go przy przeglądaniu rodzinnych zdjęć czy opowiedzenie dziecku rodzinnych historii z nim związanych.

Jeśli sobota lub niedziela ma być dniem zarezerwowanym wyłącznie dla babci i dziadka, możemy wydać uroczysty obiad na ich cześć. Jeśli jest to obiad w domu, dzieci będą szczęśliwe, gdy poprosimy je o pomoc w nakryciu do stołu, wymyśleniu menu czy samym gotowaniu lub pieczeniu ciasta. Ale uwaga! Niech to nie będzie kolejna wizyta babci, która coś ugotuje (bo robi to doskonale) lub upiecze. To my mamy podjąć dziadków jako gości honorowych. Po domowym obiedzie możemy wybrać się na kawę i ciastko do pobliskiej kawiarenki. Jeśli nie mamy czasu lub ochoty na domowy obiad, zaprośmy dziadków do restauracji.

Możemy także zaproponować dziadkowi i babci wycieczkę do miejsca, które od dawna chcieli odwiedzić (wystawa, muzeum, spacer w parku itp., itd.) Możemy wysłać albo zabrać ich do kina lub teatru (nie na bajkę, która podoba się dziecku, lecz na film, spektakl, który to im się spodoba). Niech ten dzień będzie tylko ich, wnuki, owszem, niech będą obecne, jednak nie absorbujące.

Jeśli jednak wnuki mieszkają daleko, albo rzadko odwiedzają dziadków, dopilnujmy, by tego dnia dziadkowie mogli nasycić się nimi do woli. Jeśli, przeciwnie, aktywnie uczestniczą w życiu najmłodszych na co dzień, dajmy im odetchnąć.

Podziękujmy im za to, że są…

Anna Czarnowska – recenzentka filmowa, polonistka i, co najważniejsze, mama czterolatka.