Metoda Colourstrings

Colourstrings wprowadza dziecko w magiczny świat muzyki, po którym przewodnikiem jest nauczyciel. Jednocześnie metoda ta stawia muzykę na równi z innymi obszarami rozwoju dziecka (zabawa, sport), nie wykluczając wszechstronnych zainteresowań, ale integrując muzykę ze światem dzieciństwa.

Metoda Colourstrings została opracowana ponad 30 lat temu przez węgierskiego skrzypka i pedagoga dr Geza Szilvay’a, pracującego w Helsinkach, w oparciu o pryncypia znanego metodyka Zoltana Kodaly’a. Opiera się ona na równorzędnym rozwoju melodyki i rytmu, jak i relatywnego kształcenia słuchu oraz fonogestyki. Wszystko to podane jest dzieciom w formie zabawy, bajki, koloru, dzięki czemu ważne koncepcje muzyczne przyswajane są podświadomie.

Młodszym dzieciom w lekcjach mogą towarzyszyć rodzice. Starsze dzieci płynnie przechodzą do nauki gry na wybranym instrumencie, bazując na nauczonych wcześniej, bądź równolegle melodiach i zabawach. Proces nauczania ułatwiony jest poprzez ćwiczenia słuchowe Kodaly’a oraz notację muzyki przy pomocy kolorów. Dzieci starsze tworzą zespoły kameralne, które dają im wiele radości oraz rozwijają pewność siebie i umiejętność pracy w grupie.

Metoda Colourstrings stosowana jest w wielu krajach Europy oraz w Australii i USA. Pierwszą szkoła muzyczną stosującą metodę Colourstrings w Polsce są warszawskie Barwy Muzyki.

Olga Trzebińska

barwy_logo_200

www.barwymuzyki.pl