Dziecko w chuście – dlaczego warto i od czego zacząć

W pierwszym roku życia dziecko nieustannie potrzebuje opieki rodzica. Bliskość mamy, jej zapach, bicie serca i głos pomagają niemowlęciu stopniowo przystosować się do życia po drugiej stronie brzuszka. Będąc blisko, rodzic buduje emocjonalną więź, poczucie wartości i zaufania. W ten sposób wyraża miłość i odpowiada na podstawowe potrzeby malucha.

Dziecko noszone w chuście czuje się bezpieczne, szybciej się uspokaja; mniej płacze i częściej się uśmiecha, kołyszący ruch znany z życia płodowego sprawia mu przyjemność. W środowisku naukowym w 1996 roku opublikowano wyniki badań w magazynie „Pediatrics”, które potwierdzają fakt, iż dzieci noszone płaczą mniej o 43% w dzień i aż o 51% nocą. Noszenie sprawia, że dziecko szybciej rozwija się emocjonalnie i fizycznie. Wielu mamom noszenie w chuście także usprawnia i ułatwia karmienie.

Dziecko może być noszone od pierwszych tygodni, a nawet dni życia do momentu, kiedy rodzice nie będą już w stanie nosić go lub pociecha sama jawnie zadeklarują swoją niechęć. Ale średnio chusta posłuży rodzicom 2,5-3 lata. Natomiast rodzaj wiązania uzależniony jest od wieku dziecka i jego motoryki.

Przeciwskazań jako takich nie ma, chyba, ze mamy problem z nadwrażliwością lub wiotkością mięśni u dziecka, wówczas fakt noszenia w chuście powinien być skonsultowany z fizykoterapeutką.

Jak widać, lista korzyści wynikających z chustonoszenia jest bardzo długa. Potwierdza to także dr Wiesława Czarra-Głowacka, ze spółki lekarzy Intercor, która zajmuje się m.in. badaniem bioder maluchów: Afrykańskie dzieci są noszone w chustach i praktycznie nie spotyka się wśród nich dysplazji stawów biodrowych – wyjaśnia. Pozycja dziecka w chuście ma olbrzymie znaczenie. Jeśli materiał jest poprawnie zawiązany, sprzyja to rozwojowi bioderek.

Wielu rodziców zaczyna swoja przygodę z noszeniem od wiązania na próbę pożyczonej chusty pod okiem mamy mającej już doświadczenie w noszeniu. Dobrym pomysłem jest też odwiedzenie lokalnego klubu mam czy klubokawiarni, gdzie mamy mogą nawiązywać kontakty z innymi mamami. Informacje o takich spotkaniach można znaleźć w Internecie, np. na forach chustowych, stronach akademii noszenia, a także urzędów, domów kultury czy klubokawiarni w swojej okolicy.

Rodzicom, którzy chcą pod fachowym okiem rozpocząć przygodę z noszeniem w chustach, na pewno spodoba się idea warsztatów chustowych. Są one zazwyczaj organizowane przez tzw. doradców noszenia w chustach i nosidłach miękkich, czyli osoby po specjalnych kursach chuściarskich. Zajęcia są okazją do poznania kilku wiązań (jedno, dwa), obejrzenia różnych chust, a także poznania teoretycznych podstaw noszenia dzieci. Warsztaty trwają od 1,5 do 2 godziny i są zazwyczaj organizowane w miejscach przyjaznych małym dzieciom. Uczestniczyć mogą w nich oboje rodzice lub jedno, a także mamy w ciąży.

Doradcę noszenia dzieci w chustach możemy też zaprosić do domu na konsultację indywidualną. Wtedy nauka wiązania jest wyjątkowo komfortowa, dostosowana do rytmu malucha i jego potrzeb, a rodzic ma czas na kilkukrotne przećwiczenie wiązania i zadanie wszystkich pytań, jakie go nurtują. W razie ostrego sprzeciwu malucha można też poćwiczyć, wiążąc specjalną „pokazową” lalkę, którą dysponuje każdy certyfikowany doradca.

Do profesjonalnej chusty zazwyczaj dołączona jest instrukcja, zawierająca szeroka gamę wiązań, m.in. kołyskowe, kieszonka, na biodrze i na plecach, a także sporo informacji teoretycznych i zasad dotyczących noszenia. Warto jednak skonsultować nasze wiązanie z kimś doświadczonym lub zasięgnąć porady doradcy. Internet kusi również filmowymi instrukcjami na popularnych portalach – jednak liczba filmików godnych polecenia jest naprawdę niewielka i trzeba tu zachować ostrożność.

Możliwości nauki jest wiele. Trzeba tylko od czegoś zacząć, a sezon spacerowy już w pełni.

Agnieszka Strzałkowska
Certyfikowany Doradca Akademii Noszenia Dzieci
www.akademianoszenia.pl