Dzieci, z którymi rozmawia się o bezpieczeństwie i seksualności, które uczy się asertywności, reagowania na niepokojące sytuacje i ochrony swojego ciała są mniej narażone na wykorzystywanie seksualne. Edukacja w tym zakresie powinna mieć swój początek w domu i być kontynuowana przez nauczycieli i pedagogów. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przypomina o kampanii GADKI – w nowej, jesiennej odsłonie.
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o problemie wykorzystywania seksualnego dzieci – badania wskazują, że doświadcza go 7% dzieci w Polsce . Wielu takich przypadków można uniknąć dzięki odpowiedniej edukacji dzieci, dostosowanej do ich wieku i możliwości rozwojowych.
Jednym z głównych czynników profilaktycznych związanych z problemem wykorzystywania seksualnego dzieci jest ich edukacja. Rodzina, a później przedszkole i szkoła są miejscami, w których dziecko zdobywa wiedzę i umiejętności potrzebne w życiu, gromadzi osobiste doświadczenia, rozwija zdolności. Dlatego potrzebna jest współpraca i synergia tych dwóch środowisk i wzajemne uzupełnianie się, aby nadawać wspólny i skuteczny przekaz na temat bezpieczeństwa – mówi Marta Skierkowska, psycholożka, członkini zarządu w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W obu przypadkach niezwykle ważna jest otwarta i przyjazna postawa dorosłych wobec dzieci i gotowość odpowiadania na wszystkie ich pytania. Taka atmosfera sprzyja budowaniu przyjaznego klimatu rozmowy i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa – dodaje Skierkowska.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 2015 roku realizuje kampanię GADKI, której celem jest zachęcenie osób dorosłych do podejmowania rozmów z dziećmi na tematy związane z seksualnością, które mogą zwiększyć ich bezpieczeństwo i zapobiec skrzywdzeniu.
GADKI to akronim 5 wskazówek, które dorośli mogą przekazać dzieciom, aby umiały rozpoznać zagrożenie i sprzeciwić się niechcianym działaniom ze strony innych osób. Dzieci dowiadują się z nich, że mogą powiedzieć „nie”, jeśli ktoś chce je włączyć w niechciany kontakt, że to one decydują o swoim ciele, że intymne części ciała są szczególne chronione i nikt nie ma prawa ich dotykać, że nikt nie ma prawa wikłać dziecka w złe tajemnice, a kiedy są zaniepokojone, powinny szukać pomocy.
GADKI to też narzędzie, które pomaga dorosłym w prowadzeniu codziennych rozmów nawet z najmłodszymi dziećmi. Każda z liter wchodzących w skład słowa GADKI odnosi się do wskazówki, która pomaga dziecku uniknąć niebezpieczeństwa: G – gdy mówisz „nie”, to znaczny „nie” A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy D – dobrze zrobisz mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją K – koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy tylko do Ciebie
I – intymne części ciała są szczególnie chronione