Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w Internecie?

Ilość osobistych urządzeń podłączonych do sieci stale rośnie, a czas pandemii sprawił, że jesteśmy niemal stale online. Wirtualna rzeczywistość wypełnia również grafik naszych dzieci: coraz powszechniejsze dziś lekcje online, kontakt ze znajomymi, wspólne gry czy surfowanie w poszukiwaniu ciekawostek i wiadomości. Możliwości, jakie daje dostęp do Internetu są ogromne. Wirtualny świat przynosi wiele korzyści, ale stwarza równie wiele zagrożeń dla najmłodszych użytkowników. Czy potrafimy temu zapobiec? Niestety aż 1/3 z badanych rodziców nie potrafiłaby ustawić kontroli rodzicielskiej na telefonie czy tablecie lub komputerze dziecka.

Dzieci w sieci

Wszystkie dzieci w wieku 13-16 lat i 90% dzieci w wieku 8-12 lat posiada już własne urządzenia z dostępem do Internetu – tak wynika z przeprowadzonego przez Trend Micro Polska w czerwcu tego roku badania. Mają często również własne konto producenta smartphone‘a lub Google’a do zarządzania usługami, a także posiadają własny pakiet danych. Starsze dzieci posiadają też osobiste konta i profile w różnych usługach, m.in. w mediach społecznościowych. Część rodziców w badaniu wprost przyznała, że nie wiedzą do jakich treści ich dziecko ma dostęp w Internecie.

– Ta sytuacja pokazuje, jak wiele punktów styku mogą mieć dzieci z zagrożeniami, które wynikają z nieograniczonego dostępu do Internetu. Odpowiedzią na te zagrożenia są narzędzia oferujące kontrolę rodzicielską, która w prosty sposób umożliwia rodzicom zapewnienie większego bezpieczeństwa dzieciom w nowej, zdominowanej przez Internet, rzeczywistości – mówi Anna Falkowska, Marketing Manager Poland and Eastern Europe w Trend Micro

Metody na ochronę w Internecie

Niektóre narzędzia do kontroli rodzicielskiej są wbudowane w same urządzenia (dedykowane rozwiązania dla platformy Android lub iOS), a inne stanowią część usług, aplikacji lub gier przeznaczonych dla dzieci. Umożliwiają one m.in. zlokalizowanie urządzenia mobilnego młodego użytkownika przy pomocy sieci operatora. Kolejną funkcją, jaką posiadają takie narzędzia jest przeglądanie wiadomości tekstowych i witryn internetowych w czasie rzeczywistym. Dostępna jest również możliwość zablokowania dostępu do pojedynczej witryny oraz konkretnego obszaru w sieci, który oznaczymy, jako niebezpieczny (np. zablokowanie wyszukiwania na konkretne słowa lub frazy). Kontrola rodzicielska umożliwia także sprawdzanie czasu spędzanego przez dziecko z urządzeniem i w razie konieczności ustanowienie konkretnych przedziałów czasowych, w których dziecko może korzystać z sieci, a kiedy Internet na urządzeniu będzie niedostępny. Wprowadzić można ograniczenie w korzystaniu z usług Google, na przykład wymóg uzyskania akceptacji rodzica do pobierania nowych aplikacji, gier czy filtrowania treści w Google Play. Ten właśnie obszar zasługuje na większą uwagę, ponieważ z badania wynika, że około 40% 8-12 latków i aż 75% 13-16 latków instaluje aplikacje, gry i programy, bez zgody rodziców, której wymaga regulamin.

– Ustawienie kontroli rodzicielskiej na urządzeniach obsługiwanych przez dzieci to podstawa bezpieczeństwa, ale nie należy zapominać o szczerej rozmowie z naszą pociechą na temat zagrożeń czyhających w sieci. Ważne, zwłaszcza teraz, gdy dzieci ze względu na pandemię spędzają dużo więcej czasu w Internecie, aby w planowaniu rozmów z dziećmi, nie zabrakło takich elementów, jak nauka zarządzania czasem przed komputerem, wskazówki jak radzić sobie z prześladowaniem w sieci czy ochrona prywatności i bezpieczeństwo w różnych aplikacjach i grach online – podkreśla ekspertka Trend Micro Polska.

Kontrola szyta na miarę

Każde dziecko może wymagać inaczej ustawionej kontroli lub monitorowania. Założone blokady czy filtry powinny być indywidualnie dostosowane i odpowiednio dobrane do wieku dziecka, również z uwzględnieniem jego zainteresowań i potrzeb. W rzeczywistości nie przed każdym zagrożeniem ochronimy dziecko, ale można skutecznie ograniczyć ich ilość i skalę. Niezależnie od poziomu kontroli, to na barkach rodziców spoczywa odpowiedzialność edukacji dzieci, również w tym zakresie.

– Niewątpliwie przydatne umiejętności krytycznego myślenia, oceny sytuacji i samokontroli czy podejmowania dobrych decyzji pojawią się u dzieci z wiekiem. Zanim jednak to nastąpi, dla zapewnienia prawidłowego rozwoju psychicznego i społecznego dziecka oraz stopniowego otwierania drzwi do wirtualnego świata, koniecznym wydaję się być skorzystanie z kontroli rodzicielskiej – wskazuje Anna Falkowska.

Jak wynika z badania Trend Micro blisko 85% rodziców dzieci w wieku 8-16 lat słyszało o kontroli rodzicielskiej, jako sposobie zabezpieczenia urządzeń (65% zna program antywirusowy z takim modułem, a 69% ustawienie kontroli rodzicielskiej bezpośrednio na urządzeniu). Jednocześnie większość ankietowanych rodziców przyznaje, że nie wiedzą lub nie są pewni, jak zapewnić dziecku bezpieczne korzystanie z Internetu. Dotyczy to również zabezpieczenia urządzeń przed wirusami, hakerami czy kradzieżą danych. Taki stan rzeczy w czasie obecnie panującej pandemii nie jest optymistyczną prognozą.

Korzystanie z narzędzi do kontroli rodzicielskiej jest decyzją rodziców, jednak warto rozmawiać z dziećmi o ich zasadności. Warto wytłumaczyć dzieciom, jakie zagrożenia kryją się w sieci, jaki wpływ mają na ich rozwój oraz jakim zagrożeniom przeciwdziałają. Unikniemy w ten sposób podejrzenia o nieuzasadnione naruszanie ich prywatności, zbytnią troskę czy szpiegowanie.

Więcej wniosków z badania Trend Micro Polska można znaleźć w raporcie: „Dzieci jako użytkownicy Internetu” LINK
Wideo z dobrymi praktykami jak uruchomić kontrolę rodzicielską. LINK

###

Informacje o firmie Trend Micro
Trend Micro Incorporated, światowy lider w dziedzinie zabezpieczeń cybernetycznych, nie ustaje w wysiłkach ukierunkowanych na zwiększenie bezpieczeństwa wymiany informacji cyfrowych. Nasze innowacyjne rozwiązania przeznaczone dla użytkowników indywidualnych, firm i instytucji administracji publicznej zapewniają wielowarstwową ochronę centrów przetwarzania danych, środowisk przetwarzania w chmurze, sieci i punktów końcowych. Wszystkie produkty Trend Micro współdziałają ze sobą i zapewniają bezproblemowy dostęp do informacji o zagrożeniach. Dzięki temu powstaje połączony system obrony ze scentralizowanymi funkcjami widoczności i kontroli, który pozwala na szybsze i skuteczniejsze zabezpieczenie systemów. Trend Micro zatrudnia ponad 6000 pracowników w ponad 50 krajach i dysponuje najbardziej zaawansowanym na świecie globalnym systemem informacji o zagrożeniach, dzięki czemu zapewnia przedsiębiorstwom większe bezpieczeństwo w połączonym świecie. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.trendmicro.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eleven − two =