Logopedia na wesoło

Niestety, w praktyce to twardy orzech do zgryzienia. Zabiegani, mamy coraz mniej czasu i ochoty, by brać na swoje barki kolejny obowiązek. Bywa, że trudno nam zachęcić dziecko do podejmowania dodatkowego wysiłku – kilkulatek niekoniecznie przystanie na ćwiczenia wymowy w czasie, który mógłby spędzić, np. na wznoszeniu wieży z klocków. Co robić?

Najlepsze są proste rozwiązania. Połączmy elementy zabawy z tym, co pożyteczne dla rozwoju dzieci – gimnastyką buzi i języka oraz utrwalaniem prawidłowej wymowy głosek. Dla maluchów i ich rodziców ćwiczenia logopedyczne w domu nie będą stanowić wówczas nudnego obowiązku, lecz całej rodzinie sprawią masę frajdy.

Potrzebujecie inspiracji? Zajrzyjcie do serwisu z grami i ćwiczeniami logopedycznymi dla dzieci – www.MiMowa.pl. Jego bohaterka – sympatyczna Mi potrafi naprawdę nieźle zagospodarować czas. Ma na podorędziu kilkadziesiąt oryginalnych gier logopedycznych, które wspomagają i uatrakcyjniają specjalistyczną terapię. Wszystkie materiały podzielone są na kategorie, odpowiadające podstawowym wadom wymowy: Seplenienie, Kappacyzm i gammacyzm, Reranie.

Oprócz gier, znajdziecie tu śmieszne wierszyki – rymowanki i wyliczanki. Opowiadają one historyjki o ludziach i zwierzętach, np. o kucharce Frani gotującej rosół, o butach stonogi Gabrysi, trochę strasznym rekinie, poplątanych jamnikach i wiele, wiele innych.

Uniwersalny wstęp do każdego rodzaju ćwiczeń stanowi odrębny dział – Gimnastyka buzi i języka. To tu, dzięki wykorzystaniu kamery internetowej, maluchy mogą obserwować na monitorze komputera jak robią śmieszne miny. Dozwolone jest wyciąganie języka, oblizywanie buzi i mlaskanie. Cel – „aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa” – uświęca środki.

To nie wszystko. Każdej grze towarzyszą materiały do wydrukowania, które pozwolą kontynuować zabawę poza monitorem komputera. Znajdziecie wśród nich pomoce logopedyczne do samodzielnego wycięcia i złożenia, np. wiatraczek do ćwiczeń oddechowych, lub koło szyfrujące.

Źródła natchnienia warto poszukać również na blogu Mi. Dowiecie się tu jak zorganizować logopedyczne lekcje plastyki, ćwiczyć wymowę podczas codziennych czynności, takich jak ubieranie się, robienie zakupów, czy przygotowywanie kanapek. Dzięki harmonogramowi ćwiczeń rodzicom łatwiej będzie dobrać gry do konkretnego etapu terapii, co pozwoli efektywnie wykorzystywać zasoby serwisu.

Dzięki tak różnorodnym pomysłom ćwiczenia wymowy przestaną być kolejnym, nudnym obowiązkiem, a staną się przyjemnością, na którą dzieci czekają niecierpliwie przebierając nogami.

MiMowa.pl
dołącz do MiMowa na Facebooku: http://www.facebook.com/logopediaMi

mimowa