W takiej roli „pogromcy smutków” świetnie sprawdzi się publikacja „Magiczne bajki na dziecięce smutki. Bajki pomagajki dla nieco starszych dzieci”, wydana nakładem Urzędu Miasta i Gminy Skawina w ramach Skawińskich Dni Profilaktyki „Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień”.
Autorami bajek – pomagajek są Agnieszka Borowiecka, Lidia Ippoldt, Marta Jurek, Anna Monika Kowalik, Urszula Lisowska-Kożuch i Agnieszka Pospuła. Wszystkie panie mają przygotowanie psychologiczne czy pedagogiczne i sprawnie wykorzystują w napisanych przez siebie opowiastkach podstawowe założenia bajkoterapii, czyli terapii przez bajki. Terapia ta może pomóc najmłodszym nie tylko w trudnych dla nich sytuacjach emocjonalnych. To także jedna ze sprawdzonych metod relaksacyjnych. Odpowiednio dobrane i opowiedziane historie mogą doskonale wyciszyć dziecko – czy to przed snem, czy po przyjściu do domu po spędzonym w szkole dniu pełnym wrażeń (jedna z zamieszczonych w książeczce opowieści jest adresowana do dzieci zmęczonych).
Intencją pomysłodawców oraz autorek zbiorku było zaprezentowanie poglądowych, praktycznych pomocy dydaktycznych (bajeczkom towarzyszy wydany na CD zbiór gotowych scenariuszy zajęć) do wykorzystania przez wychowawców, opiekunów czy też – jak najbardziej – samych rodziców w rozwiązywaniu najczęstszych problemów dzieci stawiających pierwsze kroki w szkole. Udało się tymczasem stworzyć zbiór w ciekawy sposób napisanych bajek, które potrafią zachęcić do samodzielnej lektury młodego czytelnika. W tomiku zebrano kilkanaście tekstów, a każda z bajeczek dotyczy innego obszaru dziecięcych doświadczeń.
Znajdziemy w nim bajki dla dzieci z trudnościami w czytaniu, smutnych z powodu niepowodzenia w szkole, niedbających o ład i porządek w swoim otoczeniu, mających lek wysokości, a nawet… spędzających zbyt dużo czasu w Internecie. Bohaterami bajek są zarówno same dzieci, jak i zwierzęta czy owady. Ich sylwetki psychologiczne są tak skonstruowane, aby dziecko mogło utożsamić się z ich emocjami i, integrując się z bajkową postacią, oswoić własne obawy i lęki, znaleźć źródło niepowodzeń czy też konkretną poradę. Nie bez powodu więc, zgodnie z tytułem książki, zamieszczone w niej bajki są… magiczne.
Katarzyna Głowacka – mama poszukująca, dziennikarka, absolwentka kulturoznawstwa.
„Magiczne bajki na dziecięce smutki. Bajki pomagajki dla nieco starszych dzieci”Agnieszka Borowiecka, Lidia Ippoldt, Marta Jurek, Anna Monika Kowalik, Urszula Lisowska-Kożuch i Agnieszka Pospuła,Urząd Miasta i Gminy Skawina, Skawina 2012
http://cwr-skawina.pl/magiczne-bajki-na-dzieciece-smutki-bajki-pomagajki/ (książkę mogą otrzymać biblioteki – kontakt z UM Skawina)