Pralka parowa – praktyczne i wygodne rozwiązanie w twoim domu

Pralka parowa to urządzenie, które pozwala skutecznie prać wykorzystując niewielką ilość wody oraz oszczędzając energię elektryczną. Sprawdź, jak działają pralki parowe, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakie są zalety prania ubrań przy pomocy tego rodzaju sprzętu!

  1. Jak działa pralka parowa?
  2. Jakie są funkcje prania parowego?
  3. Czy do prania parowego dodaje się proszek?
  4. Co zyskujemy dzięki pralce z funkcją pary wodnej?
  5. Na co zwrócić uwagę kupując pralkę parową

Jak działa pralka parowa?

Pralka parowa to urządzenie, które z zewnątrz wygląda bardzo podobnie do zwykłej pralki (zresztą często oferuje również także jej funkcje). Natomiast zasada działania prania parowego jest odmienna – proces ten nie polega na namaczaniu ubrań wodą i wirowaniu, a na spryskiwaniu ich podgrzaną do wysokiej temperatury parą wodną wytworzoną w specjalnym generatorze. Cząsteczki pary wodnej wnikają następnie między włókna tkaniny i usuwają z nich zanieczyszczenia, nieprzyjemne zapachy czy szkodliwe mikroorganizmy. Takie postępowanie pozwala na dokładniejsze odkażenie ubrań, odświeżenie ich i pozbycie się drobnych zabrudzeń. Pranie parowe pełni też po części funkcję podobną do zmiękczania ubrań, ponieważ po takim czyszczeniu są one znacznie delikatniejsze i bardziej przyjemne w dotyku. Dużą zaletą jest też możliwość prania bezpiecznego prania delikatnych rzeczy – kołder, futer, kurtek, firanek czy wyjściowych ubrań.

Jakie są funkcje prania parowego?

Pralki parowe mogą posiadać bardzo różne funkcje prania parowego, które zależą między innymi od modelu czy planowanego zastosowania. Oprócz tradycyjnego prania parowego, często spotykaną opcją jest na przykład pranie bąbelkowe (hybrydowe, z użyciem jednocześnie wody i pary wodnej) czy pranie z suszeniem. Popularna jest też funkcja szybkiego prania parowego (odświeżania), które trwa zazwyczaj około dwudziestu minut. Warto zwrócić uwagę, by pralka posiadała opcję tradycyjnego prania wodnego (sprawdzi się w przypadku intensywniejszych zabrudzeń oraz lepkich i tłustych plam) oraz programy przeznaczone do specjalnych rodzajów tkanin, takich jak wełna, jedwab czy tekstylia syntetyczne. Do przydatnych funkcji należy również tak zwana kontrola piany, która jest użyteczna przede wszystkim podczas prania z dodatkiem detergentów.

Czy do prania parowego dodaje się proszek?

Pranie parowe nie wymaga z reguły dodawania proszku lub płynu do prania – wystarczającą funkcję czyszczącą i odświeżającą pełni sama para wodna. Można jednak dodać detergent, szczególnie w przypadku większych zabrudzeń: pozwoli to łatwiej usunąć zanieczyszczenia i nadać ubraniom przyjemny zapach. Ilość proszku lub płynu do prania jest najczęściej dopasowywana przez urządzenie w sposób automatyczny, na podstawie danych z czujników mierzących masę aktualnie zapakowanej do bębna ilości prania.

Co zyskujemy dzięki pralce z funkcją pary wodnej?

Pralka z funkcją pary wodnej jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w zasadzie w każdym gospodarstwie domowym. Urządzenie znakomicie poradzi sobie z odświeżaniem i odkażaniem ubrań, co jest bardzo przydatne dla osób, które muszą korzystać z codziennie noszonego służbowego ubrania, pracują w środowisku narażonym na zwiększoną obecność szkodliwych mikroorganizmów lub mają małe dzieci, których ubranka powinny być często czyszczone. Pranie parowe to także świetny sposób na wyczyszczenie delikatnych, trudnych do wyprania tkanin – na przykład ubrań z wełny i jedwabiu, futer, pościeli czy kurtek i płaszczy. Pralka z funkcją pary wodnej dobrze nadaje się dla alergików i astmatyków, ponieważ ta metoda prania doskonale radzi sobie z usuwaniem kurzu, drobnoustrojów i różnego rodzaju alergenów, takich jak sierść zwierzęca czy pyłki roślin. Ubrania stają się też miękkie i delikatne, a przed założeniem nie wymagają prasowania, co sprzyja oszczędzaniu czasu i ochronie tkanin przed zniszczeniem. Pralka parowa jest także cicha – można jej bez wahania używać nawet w środku nocy. Urządzenie jest również energooszczędne i zużywa znacznie mniej wody niż jego standardowy odpowiednik, co jest ogromną zaletą w kontekście ograniczania domowych wydatków oraz dbałości o odpowiednią ochronę środowiska. Dużym plusem jest też znacznie szybsze wysychanie ubrań po praniu parowym.

Na co zwrócić uwagę kupując pralkę parową

Podczas wybierania pralki parowej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • klasę energetyczną: im wyższa, tym bardziej energooszczędne będzie urządzenie (wykona te same czynności przy mniejszym zużyciu prądu)
  • ilość zużywanej wody
  • dostępne funkcje (pranie tradycyjne, pranie hybrydowe, suszenie, kontrola piany, programy dla tkanin delikatnych etc.)
  • wielkość i maksymalny możliwy załadunek w kilogramach
  • sposób ładowania (od góry, od przodu)
  • obecność czujnika wkładu, który pomoże dostosować ilość detergentu i wykorzystywane funkcje oraz czas prania do ilości załadowanych ubrań
  • maksymalną prędkość wirowania

Korzystając z tych wskazówek możesz łatwo dobrać pralkę parową, która będzie dostosowana do twoich potrzeb i stylu życia. Szeroki wybór wysokiej jakości pralek parowych w atrakcyjnych cenach znajdziesz pod adresem https://www.neonet.pl/pralki/pralki-z-funkcja-pary.html.

(materiał zewnętrzny)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 16 =